Ceny nowych mieszkań nadal spadają

DI,Emmerson
opublikowano: 13-04-2012, 11:19

W I kw. 2012 r. w większości głównych miast nadal spadały średnie ceny nowych mieszkań. Nie były to jednak duże obniżki.

Zobacz więcej

Źródło:Emmerson

Według najnowszego raportu „Pierwotny rynek mieszkaniowy” opracowanego przez dział badań i analiz firmy Emmerson w ciągu ostatnich trzech miesięcy najwyraźniej obniżyła się średnia cena lokali mieszkalnych z pierwszej ręki w Warszawie, o ponad 100 zł za mkw. W Łodzi przecena wyniosła niecałe 100 zł. Z kolei we Wrocławiu, Gdańsku i Katowicach spadki cen wyniosły po około 70 zł.
Nieco inaczej wyglądała sytuacja w Poznaniu i Krakowie, gdzie odnotowano wzrost średnich stawek. W tym pierwszym mieście wyniósł on ponad 50 zł, z kolei w grodzie Kraka przyrost ceny był symboliczny.
W tabeli obok przedstawiono kwartalne zestawienie średnich cen mieszkań z rynku pierwotnego od początku 2010 r. W tym okresie nieznaczny wzrost miał miejsce jedynie w Katowicach. Najmniejsza obniżka przeciętnej stawki odnotowana została w Gdańsku, a najwyższe spadki wystąpiły we Wrocławiu i Krakowie.
Mimo tego, iż w naszym kraju nie miały miejsca gwałtowne przeceny nowych mieszkań obserwowane w niektórych krajach Europy Zachodniej, to jednak od 2008 r. mamy do czynienia z postępującą stopniową obniżką ich cen. Taka tendencja przyczyniła się do już całkiem sporej redukcji ich poziomów w głównych miastach. W najbliższej przyszłości można oczekiwać kontynuacji tego trendu. Taki rozwój wypadków będzie efektem wchodzenia na rynek kolejnych tanich projektów, oferujących głównie mieszkania z segmentu popularnego, a więc małe 2- oraz 3- pokojowe lokale. Trzeba jednak podkreślić, że już obecnie można spotkać mieszkania, które można określić mianem „cenowych okazji”. W Warszawie i Krakowie można dzisiaj znaleźć pojedyncze nowe lokale mieszkalne w okolicy 4 tys. zł /mkw., a we Wrocławiu nawet poniżej tej granicy. Warto jednak zaznaczyć, że na oferowanie mieszkań w takich cenach decydują się głównie deweloperzy sprzedający już ostatnie ukończone lokale w swoich inwestycjach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI,Emmerson

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Ceny nowych mieszkań nadal spadają