Czytasz dzięki

Ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym spadły o 1,6 proc.

ISBNews
opublikowano: 12-08-2015, 13:26

Ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w 15 największych polskich miastach spadły o 1,6% r/r w lipcu br., wynika z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera. W porównaniu do poprzedniego miesiąca spadły one o 0,1%.

"W porównaniu z lipcem 2014 roku ceny są niższe o 1,6%. W ciągu ostatnich 12 miesięcy najwięcej na wartości straciły mieszkania w Olsztynie 5,6%; w Poznaniu 4,8% i w Toruniu 4,6%. Więcej niż przed rokiem zapłacimy za nieruchomości w Łodzi +3%, we Wrocławiu +0,9%, Sopocie +0,6% i Lublinie +0,4%" - czytamy w raporcie.

W nadchodzącym czasie można spodziewać się znacznego ożywienia na rynku nieruchomości wtórnych.

"Obecnie na rynku nieruchomości panuje marazm. Jednak istnieją duże szanse, że niedługo nastąpi znaczne ożywienie. Jesienny wzrost popytu oraz zwiększone zainteresowanie lokalami będzie spowodowane dofinansowaniem w ramach programu Mieszkanie dla Młodych" - czytamy również.

Średnie ceny transakcyjne we wszystkich analizowanych miastach - poza Gdynią i Łodzią - nie zmieniły się w lipcu o więcej niż 1% w stosunku do poprzedniego miesiąca.

"Tymczasem wakacyjny rynek mieszkaniowy charakteryzuje się dużą stabilnością. Ceny w większości dużych miast nie uległy zmianom większym niż 1%. Jedynie w dwóch miastach: w Gdyni i Łodzi nabywane w ostatnim czasie lokale były tańsze niż przed miesiącem. W Łodzi obniżka wyniosła 4%. Klienci dokonujący zakupów wybierali nieruchomości w średniej cenie 3 482 zł za m2. (...) W Gdyni obniżki wyniosły 3,8%, a za metr kwadratowy klienci płacą średnio 4 809 zł" - powiedział ekspert Metrohouse Marcin Jańczuk, cytowany w komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane