Czytasz dzięki

Ceny producentów w Chinach nadal spadają

opublikowano: 09-07-2020, 06:46

W czerwcu 2020 r., ceny produkcji (inflacja PPI) w Państwie Środka spadały piaty miesiąc z rzędu, jednak pojawiły się sygnały poprawy sytuacji.

Indeks PPI odnotował w minionym miesiącu zniżkę o 3,0 proc. w porównaniu z czerwcem 2019 r., wynika z danych zaprezentowanych przez Narodowe Biuro Statystyczne (NBS). Dynamika spadku wyraźnie wyhamowała z 3,7 proc. w maju. Odczyt okazał się przy tym nieco lepszy od mediany prognoz ekonomistów, zakładającej spadek o 3,2 proc.

Chiny, flaga
Zobacz więcej

Chiny, flaga Fot. Yegor Aleyev/TASS/Forum

Optymistycznym sygnałem jest zmiana tendencji w ujęciu miesięcznym. W porównaniu bowiem z majem PPI odnotowała zwyżkę rzędu 0,4 proc. wobec wcześniejszego spadku o 0,4 proc.  

Zmiana była spowodowana powszechnym wzrostem cen surowców, towarów wytwarzanych i cen towarów konsumpcyjnych – stwierdził Martin Rasmussen, ekonomista Chin w Capital Economics..

Dodał, iż oczekuje, że ze względu na rosnące wciąż bodźce fiskalne i wydatki na infrastrukturę, w nadchodzących miesiącach aktywność gospodarcza i ceny producentów ponownie powinny wzrosnąć.

Jednak zamówienia eksportowe nadal kurczą się, odzwierciedlając powszechny globalny wpływ pandemii COVID-19.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane