Ceny ropy naftowej pod presją pandemicznych restrykcji

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy, DM BOŚ
opublikowano: 22-12-2021, 10:45

Wczoraj notowania ropy naftowej odreagowały wzrostowo wcześniejsze dynamiczne przeceny. Pozytywnym akcentem był raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (API), który pokazał większy od oczekiwań spadek zapasów ropy naftowej w USA.

Według tej instytucji, w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA zniżkowały o 3,67 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano zniżki wynoszącej około 2,5-2,8 mln baryłek. Dzisiaj swoje dane na temat zapasów ropy naftowej w USA przedstawi amerykański Departament Energii.

Niemniej, ogólnie sytuacja na tym rynku pozostaje daleka od optymistycznej, głównie za sprawą coraz bardziej uzasadnionych obaw o popyt na paliwa, wynikających z pojawiania się nowych pandemicznych restrykcji. Jak dotychczas, całkowite lub częściowe lockdowny zostały wprowadzone m.in. w Niemczech, Austrii, Irlandii, Holandii czy Korei Południowej.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Nowe restrykcje dzisiaj ogłosił także Singapur, który wstrzymał sprzedaż biletów lotniczych i autobusowych do tego państwa-miasta w terminie od 23 grudnia do 20 stycznia. Natomiast niektóre kraje, takie jak Nowa Zelandia, nie zdążyły nawet znieść poprzednich restrykcji – lecz po prostu je przedłużyły w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się wariantu Omikron.

Obecnie wiele obaw budzi okres świątecznych podróży i spotkań, więc istnieje spore prawdopodobieństwo, że kolejne kraje dołączą do wprowadzania jakichś restrykcji w kontekście okresu świąteczno-noworocznego. To zaś mogłoby dodatkowo stłumić popyt na paliwa.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane