Ceny ropy spadają

DI, PAP
opublikowano: 10-02-2012, 09:19

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji spadają z powodu obaw, że kryzys zadłużenia w Europie pogłębi się, bo nadal nie ma rozwiązania sprawy długu Grecji.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 46 centów do 99,38 USD. Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 37 centów do 118,22 USD za baryłkę.

Dopiero w przyszłą środę eurogrupa podejmie decyzję w sprawie nowej pomocy dla Grecji - poinformował w czwartek późnym wieczorem jej szef, Jean-Claude Juncker, po zakończeniu spotkania ministrów finansów strefy euro w Brukseli.

Juncker powiedział, że do tego czasu grecki parlament musi zaaprobować porozumienie między rządem Grecji a tzw. Trojką, czyli Komisją Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym.

Rząd w Atenach, przy zgodzie wszystkich partii koalicyjnych, musi także, jak stwierdził Juncker, zapewnić, że w tym roku zaoszczędzi dodatkowo 300 mln euro. "Jeśli te warunki zostaną spełnione, w przyszłą środę ministrowie finansów strefy euro, zgodzą się na przekazanie Grecji kolejnej transzy pomocy w wysokości 130 mld euro" - powiedział szef eurogrupy.

Komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych, Olli Rehn, powiedział, że niezwykle trudne rokowania między rządem w Atenach a prywatnymi bankami w sprawie redukcji zadłużenia Grecji o 100 mld euro przyniosły pierwszy sukces. "Praktycznie projekt porozumienia jest już gotowy" - stwierdził Rehn, potwierdzając wcześniejsze informacje na ten temat greckiego ministra finansów.

Rehn i Juncker powiedzieli także, że pożyczkodawcy chcą z większa uwagą niż to czynili do tej pory nadzorować Grecję. Rehn dodał jednak, że wysłanie do Aten specjalnego komisarza, który pilnowałby dyscypliny budżetowej, tak jak to niedawno proponował rząd Niemiec, nie wchodzi w rachubę.

"W tym momencie ceny ropy WTI nie mają określonego kierunku, jest stabilizacja na obecnych poziomach" - mówi Ken Hasegawa, ekonomista Newedge Group w Tokio.

"Jeśli Brent znajdzie się pod presją wyprzedaży, amerykańska ropa stanieje do 98,50 USD za baryłkę" - dodaje.

W czwartek ropa w USA zdrożała o 1,1 proc. do 99,84 USD/b

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane