Ceny ropy spadły o 2 proc. w nadziei, że wzrosły zapasy

opublikowano: 02-05-2007, 06:57

Ceny ropy na największym na świecie rynku amerykańskim spadły we wtorek o 2 procent, w związku z oczekiwaniami inwestorów, że najnowszy raport na temat stanu zapasów ropy, który będzie opublikowany w  środę, wykaże ich wzrost przed zbliżającym się sezonem letnich podróży.

Wg ekspertów ankietowanych przez Reutera, środowy raport wykaże wzrost zapasów ropy w USA o 1 mln baryłek. Analitycy oceniają, że następuje przyspieszenie w produkcji rafinerii amerykańskich, co powinno pomóc w nagromadzeniu niezbędnych zapasów paliw pędnych przed wakacyjno - urlopowym szczytem i przezwyciężeniu kryzysu, jaki zarysował się w ostatnich tygodniach.

Wcześniejsze przestoje w rafineriach przyczyniły się do zmniejszenia podaży benzyny i wzrostu jej cen w USA, rownież detalicznych. Doprowadziło to także do zmniejszania się zapasów benzyny. Wg ekspertów środowy raport wykaże,, że ostatni tydzień był 12. już z kolei tygodniem spadku rezerw benzyny.

Na New York Mercantile Exchange wskaźnikowa dla rynku amerykańskiego cena lekkiej, słodkiej ropy surowej pochodzenia krajowego spadła we wtorek o 1,31 dol., do poziomu 64,40 dolara za baryłkę w przypadku kontraktów na czerwiec.

Wcześniej w Londynie na giełdzie ICE Futures wskaźnikowa dla rynku europejskiego cena ropy Brent z Morza Północnego, uznawana ostatnio za lepszy wskaźnik stanu rynku światowego niż cena nowojorska, zamknęła się we wtorek na poziomie 67,00 dol. za baryłkę, niższym o 65 centów niż w poniedziałek.

Na spadek cen ropy wpłynęło również uspokojenie obaw inwestorów o sytuację w Arabii Saudyjskiej, która jest największym na świecie producentem i eksporterem ropy. W piątek z tego kraju nadeszły informacje o aresztowaniach potencjalnych terrorystów, co podbiło światowe ceny ropy.

Wg piątkowych deklaracji władz w Rijadzie, w wyniku zakrojonej na szeroka skalę obławy aresztowano w Arabii Saudyjskiej prawie 200 potencjalnych terrorystów, w większości powiązanych z międzynarodową siecią Al Kaida, wśród których byli także piloci, przeszkoleni w dokonywaniu samobójczych ataków na instalacje naftowe.

Ta pozornie uspokajająca wiadomość uznana została przez rynek w końcu ub. tygodnia za powód do niepokoju, bowiem saudyjska ropa stanowi aż jedną piątą całej światowej podaży. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ceny ropy spadły o 2 proc. w nadziei, że wzrosły zapasy