
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VI kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 75,93 USD, wyżej o 0,36 proc.
Ropa Brent na ICE w dostawach na VII wyceniana jest po 79,62 USD za baryłkę, wyżej o 0,39 proc.
Inwestorzy są zaniepokojeni niespodziewanym spadkiem dynamiki aktywności w chińskim przemyśle za kwiecień.
Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, w kwietniu wyniósł 49,2 pkt. wobec 51,9 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 51,4 pkt.
Niespodziewany spadek indeksu poniżej 50 pkt. wskazuje, że chińska gospodarka może mieć trudności z odzyskaniu "rozpędu", pomimo że chińscy konsumenci "zaszaleli" na początku 5-dniowego Święta Pracy i rzucili się do podróżowania i wydawania pieniędzy po okresie 3 lat ograniczeń związanych z Covid-19 w Chinach.
Rynki oczekują na decyzje banków centralnych w tym tygodniu – Fedu w środę oraz EBC w czwartek.
Fed najprawdopodobniej podwyższy stopy procentowe o kolejne 25 pb. do poziomu 5,0-5,25 proc. i przejdzie z fazy zacieśnienia polityki pieniężnej, najbardziej agresywnej od lat 80-tych ub. wieku, do pauzy w cyklu.
„Najbliższa podwyżka stóp przez Fed powinna być ostatnią w cyklu. Osłabienie akcji kredytowej jest kolejnym czynnikiem, który sugeruje, że nadchodzące miesięczne dane z gospodarki powinny również okazać się słabe. To powinno z kolei wspierać dalsze ochłodzenia na rynku pracy. Ponadto widać oznaki spadku inflacji bazowej” – napisali ekonomiści Erste.
We wtorek bank centralny Australii (RBA) zaskoczył analityków oraz inwestorów i podwyższył stopy procentowe o 25 pb. Benchmark wzrósł do 3,85 proc. Podczas poprzedniego posiedzenia stopy proc. pozostały bez zmian. Ekonomiści ankietowani przez Reuters w dużej mierze oczekiwali, że bank centralny utrzyma swoją referencyjną stopę procentową na poziomie 3,6 proc.