Ceny węgla wystrzeliły

opublikowano: 23-10-2017, 14:38
aktualizacja: 23-10-2017, 14:39

Problemy z podażą węgla przełożyły się na skok cen dla odbiorców indywidualnych, największy od 2011 r. – wynika z raportu Wise Europa.

Analitycy wskazują, że problemy z podażą węgla dla indywidualnych odbiorców odbiły się na wrześniowej dynamice cen paliw stałych przeznaczonych na opał.

Zobacz więcej

Węgiel, hałda, składowanie

Bloomberg

„Były o ponad 2,5 proc. wyższe niż w poprzedzającym miesiącu, osiągając najwyższą cenę od początku analizowanego okresu. Ostatni raz porównywalny jednorazowy wzrost cen miał miejsce w sierpniu 2011 roku. W ujęciu rocznym ceny paliw stałych wzrosły o 7 proc.” – czytamy w raporcie Wise Europa.

Drożały też inne nośniki energii, czyli m.in. paliwa transportowe. Podwyżki na stacjach paliw wyniosły 3,4 proc. względem sierpnia i to najwyższy wzrost od początku tego roku.

„Sytuacja na światowym rynku ropy naftowej wskazuje na utrzymywanie się presji na wzrost cen paliw: średnia cena baryłki wzrosła z ok. 52 USD w sierpniu do ponad 56 USD we wrześniu” – pisze Wise Europa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu