Ceny zbóż wysokie, ale pszenica potaniała

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 04-12-2006, 10:41

Ceny zbóż są nadal wysokie, ale sprzedaż pszenicy z zapasów interwencyjnych ARR na rynek krajowy, wyhamowała tempo wzrostu cen tego ziarna.

Ceny zbóż są nadal wysokie, ale sprzedaż pszenicy z zapasów interwencyjnych Agencji Rynku Rolnego na rynek krajowy, na pewien czas wyhamowała tempo wzrostu cen tego ziarna.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa, pszenica konsumpcyjna w ciągu tygodnia od 20 do 26 listopada staniała o 4 proc. i średnio w kraju płacono za nią 562 zł/tonę. Ziarno to było droższe niż przed miesiącem o ok. 1 proc., a w odniesieniu do notowań sprzed roku zdrożało o blisko 54 proc.

Trwająca od trzech tygodni spadkowa tendencja cen żyta konsumpcyjnego w czwartym tygodniu listopada br. uległa odwróceniu. W analizowanym okresie żyto konsumpcyjne zdrożało o 3,3 proc. do 545 zł/t. W porównaniu do cen sprzed miesiąca ziarno to było tańsze o 3,5 proc., ale w ciągu roku jego cena wzrosła o 81,6 proc.

Od dwóch tygodni Ministerstwo Rolnictwa obserwuje znaczny wzrost cen skupu jęczmienia paszowego. W ciągu tygodnia ziarno to zdrożało o 9 proc., a dostawcy otrzymywali za nie w skupie średnio 506 zł/t. Cena jęczmienia była o prawie 19 proc. wyższa niż przed miesiącem oraz o 60 proc. wyższa niż przed rokiem.

"Podaż zbóż na rynku jest nadal mała przy wzrastającym poziomie cen. Na giełdach towarowych w ostatnim czasie najwięcej sprzedaje się zbóż paszowych, głównie kukurydzy i pszenicy, mimo że ich ceny z tygodnia na tydzień rosną" - napisano w raporcie tygodniowym resortu rolnictwa.

"Kupowana jest nawet pszenica zanieczyszczona porostem, gdyż w tym roku jej cena jest znacznie niższa od kukurydzy. Za tonę pszenicy paszowej przetwórnie płacą średnio 520-530 zł. Natomiast krajowa kukurydza oferowana jest u producenta w cenie 550-560 zł/t, a importowana z Węgier - 595 zł/t" - czytamy w raporcie.

Nie przestają obniżać się krajowe ceny skupu żywca wieprzowego. Według informacji Ministerstwa Rolnictwa w dniach od 20 do 26 listopada br. za trzodę chlewną płacono przeciętnie wákraju 3,41 zł/kg, tj. o 1,3 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. Był to poziom cen niższy odpowiednio o 6 proc. i o 3,5 proc. niż przed miesiącem i rokiem.

Ponownie w ciągu tygodnia o 0,5 proc. podrożało bydło rzeźne w skupie. W analizowanym okresie jego cena ukształtowała się na poziomie 4,11 zł/kg i była o 0,4 proc. niższa niż miesiąc wcześniej. Jednak w porównaniu do cen sprzed roku żywiec wołowy zdrożał o ponad 3 proc. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ceny zbóż wysokie, ale pszenica potaniała