Cersanit stale poprawia swoje wyniki finansowe

Sebastian Gawłowski
29-06-2001, 00:00

Cersanit stale poprawia swoje wyniki finansowe

Restrukturyzacja oraz wysokie nakłady inwestycyjne w ostatnich latach zaczynają przynosić Cersanitowi zamierzone efekty w postaci wyraźnego progresu wyników finansowych. Przychody spółki za rok 2000 osiągnęły rekordową wartość blisko 168,3 mln zł, zysk netto wyniósł 35 mln zł, co oznacza wzrost o 120 proc. w stosunku do roku 1999, zaś stopa zwrotu z kapitałów własnych (ROE) 28,4 proc. i należała do najwyższych wśród spółek notowanych na GPW.

W ubiegłym roku spółka kontynuowała budowę grupy kapitałowej. We wrześniu produkcja ceramiki sanitarnej została przeniesiona do spółki Cersanit I. Wartość inwestycji w fabryce w Krasnymstawie w ciągu ostatnich lat wyniosła blisko 110 mln zł. Możliwości produkcyjne zakładu przekroczyły wartość 2,2 mln sztuk ceramiki rocznie. Spółka posiada certyfikat jakości ISO 9001.

Rozpoczęto również budowę fabryki produktów tzw. okołołazienkowych pod firmą Cersanit II w Starachowicach. Produkuje się tam wysokiej klasy meble łazienkowe. Docelowo zakład wytwarzał będzie również wanny oraz kabiny prysznicowe. W roku 1999 Cersanit przystąpił do realizacji projektu budowy fabryki płytek ceramicznych, terakoty i gresu — Cersanit III w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Wałbrzychu. Kosztem 150 mln zł zainstalowano najnowsze linie technologiczne, gwarantujące najwyższą jakość produkowanych wyrobów. Zdolności produkcyjne zakładu, spełniającego wszelkie europejskie normy jakości, szacowane są na ponad 200 mln zł rocznie. Moce produkcyjne fabryki wynoszą 9 mln metrów kwadratowych rocznie. W zakładzie zatrudnionych będzie około 200 osób, co oznacza wydajność rzędu 45 tys. metrów kwadratowych płytek na jednego pracownika.

Obecnie spółka rozważa możliwość rozbudowy istniejącego zakładu w Wałbrzychu. Ewentualna inwestycja pochłonie około 40 mln zł. Cersanit zwiększyłby możliwości produkcyjne o 70 proc. w stosunku do już posiadanych. Dzięki usytuowaniu fabryki w SSE spółka korzystać będzie przez 10 lat ze 100-proc. ulgi podatkowej. Firma zamierza wykorzystać położenie zakładu blisko granicy z Niemcami do ekspansji na tamtejszy rynek.

W wyniku przeprowadzonych inwestycji poziom zadłużenia spółki jest znaczący. Zobowiązania spółki wyniosły 83,7 mln zł. Na koniec ubiegłego roku zobowiązania długoterminowe z tytułu kredytów bankowych i pożyczek wynoszą 33,8 mln zł, natomiast suma zobowiązań krótkoterminowych — 49,8 mln zł.

Strategia kieleckiej spółki zakłada skoncentrowanie dostaw swoich produktów na krajowy rynek i zwiększenie udziału w sprzedaży ceramiki o 10 proc. w ciągu dwóch lat. Spółka szacuje swój aktualny udział w rynku ceramiki na ponad 40 proc. Jednocześnie, kielecka spółka systematycznie zwiększa udział sprzedaży eksportowej w przychodach ogółem. Jej udział w roku 2000 wyniósł ponad 11 proc., co oznacza wzrost o ponad 80 proc. w porównaniu z rokiem 1999. Zgodnie z przyjętymi planami, do roku 2003 eksport ma stanowić 30-35 proc. całkowitej sprzedaży Cersanitu. Głównymi odbiorcami zagranicznymi spółki są kontrahenci z Rosji, Szwecji, Ukrainy, Litwy, Norwegii, Danii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

MocnE strony firmy to m.in. efektywna sieć dystrybucji na terenie całego kraju, a także poza jego granicami, na którą składają się firmy handlowe, wielkie sieci supermarketów, oraz znaczne nakłady na promocję i reklamę. Spółka będzie posiadała w swojej ofercie wyroby będące do tej pory domeną zachodnich producentów. Niewątpliwą przewagą Cersanitu jest również to, że jako jedyne przedsiębiorstwo w branży jest obecny na warszawskiej giełdzie, przez co jego marka jest lepiej rozpoznawalna na rynku.

Rynek płytek ceramicznych w Polsce szacowany jest na 85 mln metrów kwadratowych rocznie. Zakłada się, że w roku 2005 popyt na płytki może sięgnąć poziomu 140 mln metrów kwadratowych. Specjaliści szacują, że około połowa rynku zdominowana jest przez importerów z takich krajów, jak Włochy i Hiszpania. Poważną konkurencję dla krajowych producentów stanowi subsydiowany przez Hiszpanię eksport do krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Liczba podmiotów działających ogółem na rynku wynosi 150. Do osób fizycznych należy 110 podmiotów, udziałowcami 40 firm są osoby prawne, 10 przedsiębiorstw jest własnością podmiotów zagranicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Cersanit stale poprawia swoje wyniki finansowe