CeTO chce pozyskać emitentów obligacji

Tomasz Furman
opublikowano: 23-12-2002, 00:00

Zmiany regulacji prawnych dotyczących rynku publicznego ułatwiły proces emisji i obrotu papierami dłużnymi. CeTO kusi potencjalnych chętnych m.in. minimalnymi wymogami oraz niskimi kosztami.

Pierwszą serią papierów dłużnych, jakie pojawiły się na Centralnej Tabeli Ofert, były obligacje komunalne Ostrowa Wielkopolskiego (debiut 21 marca 1997 r.). Zainteresowanie obligacjami Ostrowa było jednak znikome. Inwestorzy nie ruszyli również do kupowania obligacji przedsiębiorstw. Dotychczas na CeTO zadebiutowały tylko instrumenty dłużne spółek EMA — Blachownia (1998 r.), Capital Partners, Ventus oraz TP SA (2002 r.). Emitentem, który w dotychczasowej historii mógł cieszyć się największymi obrotami, był Skarb Państwa. Zarówno obligacje jednoroczne wprowadzane do obrotu w latach 1998-99 jak i obecnie notowane na Elektronicznym Rynku Skarbowych Papierów Wartościowych znajdują stosunkowo wielu nabywców.

Liczba emitentów papierów nieskarbowych wkrótce powinna jednak wzrosnąć. Zgodę KPWiG na wprowadzenie swoich obligacji na rynek pozagiełdowy dostały już Bank Pekao, Bank Zachodni WBK, BIG BG. Władze CeTO liczą jednak nie tylko na wzrost liczby notowanych obligacji przedsiębiorstw, ale również na nowe walory jednostek samorządu terytorialnego oraz na rozpoczęcie organizacji obrotu krótkoterminowymi instrumentami dłużnymi. Działania w tym zakresie mają składać się z trzech etapów. Pierwszy jest związany z uruchomieniem serwisu internetowego zawierającego informacje z szeroko rozumianego rynku długu. W drugim etapie przygotowane zostaną procedury dotyczące przeprowadzania transakcji, w trzecim inwestorzy będą mogli ich dokonywać.

Na razie władze tabeli zachęcają do debiutu przede wszystkim emitentów obligacji komunalnych i korporacyjnych. Ci ostatni dzięki tak uzyskanym pieniądzom mogą zachować dotychczasową strukturę akcjonariatu, ponosząc przy tym niższe koszty finansowania swoich celów, niż gdyby zaciągnęli kredyt bankowy. Emitenci obligacji mogą liczyć na rynkowe ustalanie ceny i możliwość wyjścia z inwestycji. Zdaniem przedstawicieli CeTO, zaletą emisji obligacji korporacyjnych jest szeroka baza inwestorów gwarantująca uzyskanie niezbędnych środków oraz możliwość dopasowania emisji do aktualnych potrzeb i pożądanej struktury finansowania. Dla jednostek samorządu terytorialnego dodatkowym bodźcem skłaniającym do wprowadzania walorów na CeTO powinny być większe limity zakupów przysługujące towarzystwom emerytalnym. Dziś podmioty te mogą nabywać obligacje komunalne o wartości do 15 proc. posiadanych aktywów. Powyższe udogodnienia zachęciły zapewne władze Rybnika do emisji obligacji na rynek pozagiełdowy. W tym przypadku emitent chce również zwiększyć więź mieszkańców miasta z projektem rozbudowy szkolnictwa, kanalizacji sanitarnej oraz rozwoju infrastruktury komunikacyjnej i komunalnej.

Okiem eksperta

Emisję akcji i obligacji Capital Partners oraz ich debiut na CeTO oceniam pozytywnie i gdybyśmy mieli cały proces powtórzyć, to zrobilibyśmy to jeszcze raz. Niewątpliwym plusem są minimalne wymogi oraz niskie koszty emisji. Dzięki CeTO udało nam się uzyskać środki na rozwój, m.in. od funduszy emerytalnych. Nasze akcje i obligacje są w obrocie publicznym, jednak z uwagi na stabilny akcjonariat oraz obligatariuszy zawierane są pojedyncze transakcje. Taki model obrotu jest zaletą CeTO, który szczególnie w fazie rozwoju spółki pozwala kształtować pożądany akcjonariat. W 2003 r. chcielibyśmy przeprowadzić kolejne emisje, zarówno akcji jak i obligacji. Ostatnio proces ten zajął nam 2-3 miesięce. Jak z tego widać, CeTO jako pośrednik między nami a inwestorami sprawdza się. Jest bardzo dobrym miejscem do uzyskania kapitału dla małych i średnich spółek, często znajdujących się we wstępnej fazie rozwoju.

Arkadiusz Śnieżko prezes Capital Partners

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / CeTO chce pozyskać emitentów obligacji