Chcemy premii

opublikowano: 25-02-2013, 00:00

Prawie trzy czwarte pracowników uważa, że ich firmy mają się dobrze. Wielu liczy na podwyżki.

Jak wynika z „Monitora rynku pracy”, opracowywanego przez firmę Randstad, aż 70 proc. badanych pracowników w Polsce uważa, że firma w której pracują, osiąga dobre wyniki finansowe. A 60 proc. spodziewa się, że w 2013 r. jeszcze się one poprawią. Ale jednocześnie aż 79 proc. respondentów ocenia sytuację ekonomiczną w Polsce jako złą i tylko 28 proc. spodziewa się jej poprawy w 2013 r.

— Na ocenę sytuacji gospodarczej w Polsce duży wpływ mają doniesienia medialne i rozmowy z innymi pracownikami. Z drugiej strony — respondenci byli nieco młodsi, trochę lepiej wykształceni, co mogło spowodować, że wyniki dotyczące firm były tak dobre — uważa Krzysztof Cibor z Fundacji Inicjatyw Społeczno- Ekonomicznych. Aż 73 proc. badanych wskazuje, że w 2012 r. zwiększył się zakres ich obowiązków. A aż 90 proc. twierdzi, że za osiągnięcia w 2012 r. należy im się nagroda roczna. Ale tylko 46 proc. spodziewa się, że ją dostanie.

— Oczekiwanie nagród wynika z tego, że podwyżki od kilku lat maleją. Pracownicy chcą to sobie wynagrodzić poprzez jednorazowe benefity — tłumaczy Krzysztof Cibor. Jeszcze więcej jest tych, którzy spodziewają się w 2013 r. podwyżki — 59 proc. (w 2012 r. dostało je — według deklaracji — 49 proc.). Zdaniem Krzysztofa Cibora oczekiwania te są zbyt optymistyczne.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu