Chcesz mieć nieproduktywnych ludzi? Każ im długo pracować

DCZ
opublikowano: 02-10-2009, 00:00

Zrelaksowany pracownik szybciej pracuje, nie ma problemów z koncentracją, jest bardziej efektywny.

Zrelaksowany pracownik szybciej pracuje, nie ma problemów z koncentracją, jest bardziej efektywny.

Pracownicy często zapominają o zachowaniu równowagi między pracą a życiem osobistym. Jak podaje portal wynagrodzenia.pl, praca w godzinach nadliczbowych ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Z kolei Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności, przeprowadzone przez GUS w I kwartale 2009 r., pokazuje, że większość pracowników pełnoetatowych pracowała od 40 do 49 godzin tygodniowo. Ale Polacy, którzy spędzili w pracy co najmniej 50 godzin, stanowili aż 13,71 proc. wszystkich badanych. Na miano pracoholików zasłużyli szczególnie ci, którzy tygodniowo na pracę przeznaczają co najmniej 60 godzin.

Pracoholizm to zjawisko typowe wśród kadry kierowniczej. Niektórzy menedżerowie spędzają w biurze tylko kilka godzin ponad normę. Ale inni — w nadziei na awans czy podwyżkę — przenoszą do firmy życie prywatne. Pracują więcej, ciężej, a dodatkowe godziny pracy traktują jako inwestycję w swoją przyszłość.

Przepracowanie menedżerów potwierdzają badania programu Talent Club. Według niego, 41 proc. ankietowanych spędza w biurze od 9 do 10 godzin dziennie. Natomiast aż 9 proc. menedżerów przyznaje się do pracy po 11-15 godzin na dobę. Nadgorliwość nie zawsze jednak popłaca. Nawet jeśli zwiększenie czasu pracy przyspieszy realizację pojedynczych projektów, to w dłuższej perspektywie może się okazać nieproduktywne.

Instytut Medycyny Pracy w Helsinkach przeprowadził badanie, z którego wynika, że zbyt długi czas pracy wpływa negatywnie na funkcje poznawcze zatrudnionego. Jest źródłem bezsenności, nieustającego stresu i problemów z koncentracją. A w skrajnych przypadkach może prowadzić do przewlekłych chorób układu nerwowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu