Chcesz schudnąć, zacznij od deseru

opublikowano: 13-03-2019, 22:00

Rosnący problem otyłości w USA skłania naukowców do szukania rozwiązania problemu w ludzkiej psychice.

Słabość do wyrafinowanych słodkości raczej nie sprzyja zdrowej diecie. Czy aby na pewno? Nowe badania sugerują, aby zadbać o linię, najlepiej zacząć posiłek od… wysokokalorycznego deseru. Zwykle na początek serwuje się przystawki, potem dania główne, a desery na koniec. Naukowcy z Uniwersytetu Arizony (USA) postanowili odwrócić kolejność. W serii eksperymentów, opisanych w „Journal of Experimental Psychology”, weryfikowali, czy wpływa ona na dalsze wybory konsumentów. W kafeterii oraz poprzez fikcyjne portale do zamawiania jedzenia oferowali zdrowe i niezdrowe desery na początek. Okazało się, że ci, którzy stawiali na wysokokaloryczne desery, łącznie zjadali potem mniej kalorii, średnio aż o 30 proc., niż ci, którzy decydowali się na zdrowe.

— Twierdzimy, że ci, którzy na początek dogadzają sobie wysokokalorycznym deserem, później wybierają bardziej zdrowe danie czy przystawkę, żeby nadrobić za wysokokaloryczny deser — mówi adiunkt Martin Reimann.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy