Chęć na zyski, czy niechęć do ryzyka?

  • Roman Przasnyski
opublikowano: 24-01-2012, 18:25

Wtorkowa sesja przyniosła spadki na giełdach. Ich powodem może być z jednej strony realizacja zysków, po kilkunastodniowym rajdzie, z drugiej zaś rosnące ryzyko, związane z europejskimi kłopotami.

We wtorek od rana inwestorzy nie byli w najlepszych nastrojach. Nie zdołały ich poprawić lepsze niż się spodziewano dane. W styczniu indeks aktywności w niemieckim przemyśle wyniósł 50,9 punktów, wskazując poprawę sytuacji.

Oczekiwano, że pozostanie on w obszarze sygnalizującym regres. Pozytywnie zaskoczył też analogiczny wskaźnik dla usług, sięgając 54,5 punktu. Lepsze niż przed miesiącem i lepsze niż się spodziewano, okazały się wskaźniki dla przemysłu i usług w strefie euro. Mniejszy niż się obawiano był w listopadzie spadek zamówień przemysłu w eurolandzie. Wyniósł on 1,3 proc., a liczono się ze spadkiem o 2,3 proc.

Te informacje nie przekonały jednak inwestorów. Przeważyły obawy, związane z brakiem porozumienia Grecji z prywatnymi wierzycielami oraz przypuszczenia, że mogą się nasilić kłopoty z zadłużeniem w Portugalii.

Indeksy na warszawskim parkiecie zaczęły dzień minimalnie nad kreską. Pierwsze dwie godziny upłynęły pod znakiem niezdecydowanych wahań. Byki odpierały ataki podaży i starały się nie oddawać inicjatywy. Próby te zakończyły się jednak niepowodzeniem i tuż po południu WIG20 znalazł się w okolicy 2255 punktów, tracąc 0,5 proc. Przeceną można było uznać za niewielką, szczególnie w porównaniu ze znacznie gorszą sytuacją, panującą na głównych parkietach europejskich.

W pierwszych minutach handlu zmiany kursów akcji największych spółek były niewielkie. Po około 1 proc. traciły papiery Telekomunikacji Polskiej i JSW. Po 0,7-0,8 proc. w dół szły walory KGHM, PKN Orlen, Pekao i PKO. Większe wahania miały miejsce w przypadku Bogdanki i PGNiG. Akcje Bogdanki rano zniżkowały o 1,6 proc., jednak już około południa szły w górę o ponad 2 proc. Powodem zmiany nastawienia inwestorów do spółki była informacja o możliwym kupnie jej akcji przez Eneę. Po doniesieniach dotyczących ewentualnego połączenia PGNiG i Lotosu, akcje tej pierwszej spółki zniżkowały o ponad 2,5 proc., choć wpływ na notowania miało też opóźnienie w zatwierdzeniu nowych cen gazu przez URE.

Wskaźniki w Paryżu i Frankfurcie rano traciły po około 0,7 proc., a londyński FTSE zniżkował o 0,2 proc. Skala spadku zwiększyła się szybko do ponad 1 proc. Najgorzej radził sobie wskaźnik w Atenach, zniżkujący o ponad 5 proc. Po ponad 1,5 proc. w dół szły indeksy w Budapeszcie i Stambule.

Sesja na Wall Street rozpoczęła się od spadku indeksów po 0,4-0,7 proc. Nastroje uległy nieznacznej poprawie po publikacji indeksu aktywności gospodarczej, wyliczanego przez oddział Fed z Richmond. Wzrósł on do 12 punktów. Spodziewano się, że osiągnie poziom 4 punktów.

WIG20 ostatecznie zniżkował o 0,04 proc., WIG spadł o 0,14 proc., mWIG40 o 0,41 proc., a sWIG80 o 0,21 proc. Obroty wyniosły 585 mln zł.


KOMENTARZ PRZYGOTOWAŁ
Roman Przasnyski, Open Finance

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski

Polecane