Chemia patrzy na łupki łaskawym okiem

GRA
opublikowano: 07-12-2012, 13:22

Mikołaj Budzanowski zachęca firmy chemiczne do inwestowania w łupki, a te chętnie na to przystaną. Minister nie wyklucza też, że ceny gazu nadal będą tanieć.

- Uważam, że zaangażowanie firm chemicznych w inwestycje w poszukiwanie i wydobycie gazu z łupków jest logiczne, ale to musi być niezależna decyzja tych firm. To im się musi opłacać – powiedział dziś na konferencji w Mościcach Mikołaj Budzanowski, minister skarbu państwa.

Towarzyszący mu prezesi firm chemicznych zadeklarowali dobre chęci.

- Naszym celem jest dywersyfikacja źródeł dostaw gazu, ważne też jest bezpieczeństwo dostaw. A projekty łupkowe wpisują się w te cele, zwłaszcza, że po konsolidacji firm chemicznych nasze łączne zapotrzebowanie na gaz sięgnie 3 mld m3 rocznie – mówi Jerzy Marciniak, prezes Azotów Tarnów.

- Już przecież jesteśmy zaangażowani w jeden projekt energetyczny oparty na gazie – dodał Paweł Jarczewski, prezes Puław, odnosząc się do planów budowy bloku gazowego, właśnie w Puławach.

Minister Budzanowski chętnie podkreślał, że branża chemiczna ma strategiczne znaczenie z punktu widzenia polskiej gospodarki.

- Jej przyszłość to inwestycje. W Puławach, Tarnowie, Kędzierzynie i Policach wydanych zostanie na ten cel ok. 2 mld zł w ciągu najbliższych dwóch lat – szacuje Mikołaj Budzanowski.

Nie wyklucza też, że ceny gazu będą jeszcze spadać (nawet po oczekiwanym zatwierdzeniu przez URE obniżki taryfy, która wejdzie w życie od stycznia).

- W zakończonym niedawno sporze z Gazpromem po raz pierwszy udało się zmienić formułę cenową na gaz. Nie odnosi się już tylko do ceny baryłki ropy naftowej, jak dotychczas, tylko do cen giełdowych spotowych na rynkach Europy Zachodniej. Zatem gdyby się okazało, że ceny giełdowe w Europie zachodniej spadną, to myślę, że wtedy pojawi się przestrzeń do dalszej obniżki cen gazu – wyjaśnił Mikołaj Budzanowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Chemia patrzy na łupki łaskawym okiem