Chętni na chemię policzą koszty

KMK
opublikowano: 21-05-2012, 00:00

Inwestorzy zainteresowani Puławami i Ciechem mogą wstrzymać oferty do końca roku. Przez wyższy koszt CO 2.

Wezwanie na Azoty Tarnów ogłoszone przez rosyjski Acron to wedle rynkowych spekulacji pierwszy, ale nie ostatni sygnał zainteresowania inwestorów państwowymi spółkami chemicznymi. Czy wkrótce objawią się chętni do zakupu Puław i Ciechu?

— Spodziewam się, że wezwanie na akcje Puław lub Ciechu pojawi się, ale po pierwszym stycznia. Jeżeli chodzi o inwestorów zza wschodniej granicy, wszystko zależy od tego, jak ministerstwo skarbu potraktuje propozycję Acronu — mówi Jerzy Majchrzak, dyrektor w Polskiej Izbie Przemysłu Chemicznego.

Zwraca uwagę na wyższe koszty spółek chemicznych związane z energią i emisjami CO 2 od 2013 r. Podobne zdanie mają giełdowi analitycy.

— Zmiana przepisów dotyczących emisji CO 2 to argument dla potencjalnego inwestora, żeby poczekać. Po pierwszym stycznia okaże się ile będą kosztować certyfikaty CO 2 i w jakim stopniu wpłyną na rentowność spółek chemicznych — mówi Tomasz Kasowicz, analityk Erste Securities.

Według jego szacunków, w grupie Ciech wzrost kosztów od 2013 r. wyniesie 40 mln zł, zakładając, że jeden certyfikat na emisję tony CO 2 będzie kosztował 15 EUR rocznie. Rynek uważa, że wezwanie na Azoty Tarnów może nie dojść do skutku ze względu na zbyt niską cenę. Zdaniem Jerzego Majchrzaka, 36 zł za akcję to tylko początek negocjacji.

— Myślę, że Acron będzie w stanie zaoferować wyższą cenę za udziały w Azotach Tarnów. Skarb państwa powinien zwrócić uwagę na wszystkie aspekty transakcji — podkreśla Jerzy Majchrzak. Jego zdaniem, przejęcie Azotów Tarnów przez Rosjan może zmienić sytuację całej branży.

— Bogata baza surowców zwiększy konkurencyjność Tarnowa. Trudnego rywala zyskają Puławy. Nie jest powiedziane, że w przyszłości Acron nie będzie posiadał dostępu do tańszego gazu — mówi Jerzy Majchrzak.

Gaz bije w firmy chemiczne — wyższa cena oznacza wzrost kosztów grupy Tarnów w tym roku o 100 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KMK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu