Czytasz dzięki

Chińczycy cenią doświadczenie

Piotr Kozłowski
opublikowano: 06-07-2006, 00:00

Jedną z największych różnic — w stosunku do standardów europejskich i amerykańskich — jaka zaskakuje w krajach Azji, jest inna technologia magazynowania i budowy magazynów. Większość z nich to obiekty wielokondygnacyjne, gdzie parter to terminal, piętra pośrednie to powierzchnie składowania, konfekcjonowania itp., a na ostatnim piętrze ulokowany jest magazyn wysokiego składowania. Wynika to z kosztów wynajęcia powierzchni i warunków klimatycznych.

Wilgotność powietrza często przekracza 90 proc., jest zatem zapotrzebowanie na powierzchnie zamknięte, klimatyzowane z kontrolowaną wilgotnością i temperaturą. Ta „logistyczna” właściwość dotyczy szczególnie portów w Szanghaju, Singapurze i Hongkongu. Właśnie w Honkongu znajduje się największe na świecie wielopiętrowe centrum logistyczne. W magazynie ATL na terminalu Kwai Chung trasa, którą mają do pokonania ciężarówki wjeżdżające na parking na dwunastym piętrze, liczy 3,4 kilometra! W Europie wszystkie nowoczesne obiekty magazynowo-logistyczne budowane są jako obiekty parterowe — jednopiętrowe. Większość z nich przystosowana jest do wielopoziomowego składowania towarów, ale dzięki regałom magazynowym.

Chińczycy preferują transakcje regulowane z góry, najchętniej gotówką. Sami najbardziej ufają sobie i najchętniej negocjują między sobą. Większość transakcji — przynajmniej w tej początkowej fazie — dokonywana jest za gotówkę. Już przy podpisaniu kontraktu pobierana jest zaliczka 30-50-procentowa. Dokumenty umożliwiające przejęcie ładunku od przewoźnika nie są wydawane, dopóki nie zostanie uregulowane 100 proc. wartości kontraktu. Bez tych dokumentów klient nie odbierze kontenera. Zatem klient płaci za materiał, którego nie widział, nie mając pewności, co jest w kontenerze.

Trzeba podkreślić, że Chińczycy we współpracy preferują wartości własnej kultury, dlatego cenią partnerów z długoletnim doświadczeniem na rynku chińskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kozłowski

Polecane