Chińczycy zapłacą podwykonawcom

KAP
opublikowano: 27-05-2011, 15:15

Zaraz po tym jak dostaną przelew z  Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Chińskie konsorcjum COVEC, które buduje 50 km autostrady między Łodzią i Warszawą wreszcie przemówiło. Chińczycy obiecali, że zapłacą podwykonawcom, którzy zeszli w placu budowy z powodu braku przelewów od COVEC-u. Zapłacą, ale wtedy kiedy pieniądze prześle im drogowa dyrekcja. Twierdzą, że miała uruchomić przelew 25-26 maja.


- Sprawdzam, czy poszedł – mówi Marcin Hadaj, rzecznik GDDKiA. Chodzi o 45 mln zł.


Marcin Hadaj podkreśla jednak, że niepłacenia przez COVEC podwykonawcom nie należy łączyć z płatnościami dyrekcji. Przelewa ona bowiem autostradowemu wykonawcy fundusze zgodnie z harmonogramem.


Problem jednak w tym, że długie terminy płatności ze strony dyrekcji krzyżują plany Chińczykom.
„Długie terminy płatności za wykonane prace, ze strony zamawiającego (GDDKiA – red.), utrudniają konsorcjum regulowanie płatności podwykonawcom i dostawcom w umówionym czasie pięciu dni lub na bieżąco, w momencie otrzymania faktur VAT. Według umowy, konsorcjum otrzymuje płatności z GDDKiA w terminie nie dłuższym niż 58 dni. Płatności są realizowane przez zamawiającego ostatniego dnia umówionego cyklu, co może powodować trudności z dotrzymaniem bieżących, bardzo krótkich terminów regulowania zobowiązań dla podwykonawców” – napisali przedstawiciele firmy w komunikacie.
Dodają, że prosili dyrekcję o skrócenie terminów płatności.


W sierpniu 2009 r. szef COVEC zapewniał GDDKiA, że nie będzie problemów z finansowaniem budowy.
„ Po podpisaniu umów z zamawiającym COVEC będzie dostarczać konsorcjum systematycznie środki finansowe na przeprowadzenie poszczególnych prac, aż do ostatecznego zakończenia” – czytamy w liście do GDDKiA od przedstawicieli chińskiego konsorcjum.


Skoro na bieżąco mieli sami finansować prace, to terminy płatności przez GDDKiA nie powinny mieć wpływu na wypłaty dla podwykonawców. KAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Chińczycy zapłacą podwykonawcom