Czytasz dzięki

Chińczycy zbudowali nowatorski silnik plazmowy

opublikowano: 08-05-2020, 08:53

Chińscy naukowcy ogłosili opracowanie silnika plazmowego, który w przyszłości może zastąpić obecne silniki odrzutowe.

Autorzy projektu podkreślają, że nowy rodzaj silnika pozwoliłby zmniejszyć zależność branży lotniczej od paliw kopalnych. Byłby także krokiem w kierunku urzeczywistnienia zeroemisyjnych podróży lotniczych. 

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Silnik zbudował zespół naukowców Instytutu Technologicznego na Uniwersytecie Wuhan. Wykorzystuje on tylko powietrze atmosferyczne i elektryczność do wytworzenia w warunkach laboratoryjnych siły odrzutu porównywalnej z osiąganą przez obecnie stosowane komercyjne silniki odrzutowe.

W publikacji opisującej projekt naukowcy podają, że w jednej z prób urządzenie wykorzystujące ich technologię zdołało unieść stalową kulę o wadze 1 kg ponad kwarcową rurę o średnicy 24 mm. Autorzy raportu przekonują, że w powiększonej wersji ich silnik dostarczyłby wystarczającą moc do napędu samolotu. Podkreślili, że ich technologia różni się od innych stosowanych w silnikach plazmowych głównie tym, że wykorzystuje zjonizowane powietrze zamiast ksenonu, argonu, czy wodoru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane