Chińczyk bogatszy od Abramowicza

Majątek Wanga Jianlina przekroczył już 14 mld USD. To więcej, niż zgromadził Roman Abramowicz, Rupert Murdoch czy członkowie rodziny Quandtów, kontrolującej BMW

Bloomberg przyjrzał się bliżej najnowszym raportom konglomeratu Dalian Wanda. Efekt? Jego część handlowa i rozrywkowa jest warta znacznie więcej, niż dotychczas sądzono.

Zobacz więcej

Wang kontroluje holding Dalian Wanda bezpośrednio i poprzez wehikuł Dalian Hexing. W tym drugim udziałowcem jest Sicong, syn Jianlina. Pakiet 2 proc. akcji nie daje mu jednak wiele do powiedzenia. [FOT. ISTOCK]

Majątek Wang Jianlina wycenia na 14,2 mld USD. To aż o 3,2 mld USD więcej niż aktywa netto Zonga Qinghou (właściciel jednego z największych chińskich browarów), dotychczasowego numeru 1 na liście najbogatszych mieszkańców Państwa Środka. Jak doszło do tego, że 58-letni Chińczyk, który na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy swojej spółki śpiewa mongolskie i tybetańskie pieśni ludowe, jest już na 66. miejscu w rankingu globalnych krezusów?

Jego życiorys pokazuje, że Wang potrafił błyskawicznie korzystać na zmiennym wietrze historii. Urodził się w prowincji syczuańskiej jako najstarszy z pięciu synów weterana rewolucji Mao Tse-tunga i wojny z Japonią. Jako nastolatek zaciągnął się do Chińskiej Armii Ludowo- -Wyzwoleńczej, w której służył przez 16 lat, dochodząc do stopnia oficera.

Po wojsku zaczął pracę u deweloperaw portowym mieście Dalian. W 1992 r. został prezesem. W ciągu ostatnich 20 lat przekształcił Dalian Wanda w największego komercyjnego dewelopera w kraju. Postawił 72 centra handlowe Wanda Plazas, korzystając na rosnącym popycie wewnętrznym Chin.

Do końca przyszłego roku sieć ma się rozrosnąć do 110 obiektów. W roku finansowym zakończonym w czerwcu Dalian Wanda miała 26 mld USD obrotu. Nadal trzy czwarte przychodów wypracowuje jako deweloper komercyjny, ale sprzedaż szybko się dywersyfikuje. Sprzyja temu także ekspansja międzynarodowa. W czerwcu spółka przejęła za 1,6 mld USD Sunseeker International, brytyjskiego producenta jachtów. Chce zainwestować 1 mld USD w luksusowe apartamenty nad Tamizą.

Rok temu konglomerat, dzięki przejęciu za 2,6 mld USD AMC Entertainment, stał się największą siecią teatrów na świecie. Przy takich aktywach 40 pięciogwiazdkowych hoteli kontrolowanych przez Wanga jawi się jedynie jak wisienka na torcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu