Chińska maszynka do robienia pieniędzy

Wkrótce na giełdzie w USA pojawi się... Alibaba. IPO chińskiego giganta zapowiada się jako jedno z największych w historii

Zobacz więcej

OD DROBNYCH PO MILIARDY: Jack Ma, założyciel koncernu Alibaba, zaczynał jako nauczyciel języka angielskiego z pensją 15 USD miesięcznie. Teraz agencja Bloomberg szacuje jego majątek na ponad 12 mld USD. [FOT. BLOOMBERG]

Czym jest Alibaba? Lepiej zapytać, czym nie jest. Internetowy koncern z Chin to zbiór różnych biznesów z branży e-commerce, skupionych głównie na zakupach i płatnościach on-line. Alibaba często jest opisywany jako eBay, PayPal i Amazon w jednym. I nie ma w tym przesady, bo z usług chińskiego giganta korzystają setki milionów użytkowników. Alibaba ma zadebiutować na amerykańskiej giełdzie i ma to być debiut nie byle jaki — jeden z największych w historii. Wartość oferty ma wynieść 15 mld USD, co jest minimalnie gorszym wynikiem od debiutu Facebooka w 2012 r. „The Wall Street Journal” zebrał dane z różnych źródeł i przygotował infografikę o chińskim gigancie, który poza swoim rodzimym krajem jest dość anonimową firmą. Ale to właśnie w Chinach tkwi największa jej siła i największy potencjał. Alibaba jest najpopularniejszym miejscem robienia internetowych zakupów na najszybciej rozwijającym się rynku e-commerce na świecie. Jeszcze w 2010 r. był on wart ponad 70 mld USD, ale do 2017 r. ma sięgnąć ponad 700 mld USD. W zeszłym roku gigant zgarnął 80 proc. rynku. Po IPO Alibaba ma być jedną z najbardziej wartościowych firm technologicznych na świecie. Według niektórych szacunków jej kapitalizacja rynkowa może sięgnąć nawet 250 mld USD, a to oznacza, że większą wartość będą miały tylko Apple, Google i Microsoft. Chińczycy zostawią za sobą takie marki, jak IBM, Oracle, Samsung i Facebook. Alibaba opiera się na trzech najważniejszych biznesach, którymi są strony Taobao, Tmall i Alibaba.com. Głównym założycielem chińskiego potentata jest Jack Ma — kontroluje 7 proc. akcji, 37 proc. posiada SoftBank, a 24 proc. amerykańskie Yahoo. Pozostałe akcje są rozproszone pomiędzy innych udziałowców. Jack Ma znajduje się w trzydziestce najbogatszych Chińczyków, ale w przypadku mocnego debiutu jego majątek wywinduje go znacznie wyżej.

Alibaba przed Wall Street
Koncern Alibaba Group wybrał giełdę na Wall Street, choć najpierw planował IPO w Hongkongu. Jednak regulator nie chciał się zgodzić na akcje uprzywilejowane, które pozwalają założycielom mieć decydujący głos w spółce. Giełda w Hongkongu chciała utrzymać zasadę „jedna akcja — jeden głos”. Ostatecznie zgodziła się na uelastycznienie reguł, ale zajęłoby to wiele miesięcy. Wcześniej na giełdzie w Hongkongu był już notowany portal Alibaba.com, ale koncern Alibaba Group skupił jego akcje w 2012 r. i wycofał je z parkietu w ramach konsolidacji.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu