Chiński gigant kolejowy rezygnuje z usług UBS

opublikowano: 17-06-2019, 09:02

Kolejna chińska spółka zrezygnowała z usług szwajcarskiego banku UBS z powodu wypowiedzi jego ekonomisty, która wywołała kontrowersje w Chinach, informuje Reuters.

China Railway Construction Corp (CRCC) zdecydowało, że nie skorzysta z usług UBS przy planowanej emisji obligacji denominowanych w dolarach, poinformował Reutersa rzecznik chińskiej spółki.

UBS logo
UBS logo
Bloomberg

W piątek Haitong International Securities informował, że zerwał współpracę z UBS.

Decyzja chińskich firm wynika z kontrowersji, które wzbudziła w kraju niedawna wypowiedź Paula Donovana, głównego ekonomisty UBS Global Wealth Management. Mówiąc o problemie rosnącej w Chinach inflacji, nawiązując do problemu drożejącej wieprzowiny z powodu ASF, użył zwrotu „chińska świnia”. Wzbudziło to oburzenie i falę krytyki w chińskich mediach społecznościowych. Na tyle dużą, że ekonomista stracił pracę w UBS, pierwszym zagranicznym banku, który dostał zgodę na posiadanie kontrolnego pakietu joint venture w Chinach.

Tymczasem Stephen Matthews, profesor lingwistyki na Uniwersytecie w Hongkongu powiedział The Financial Times, że kontrowersja wynika albo z błędnego zrozumienia, albo ze słabego tłumaczenia wypowiedzi ekonomisty na język chiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ft.com

Polecane