Chiński gigant kolejowy rezygnuje z usług UBS

opublikowano: 17-06-2019, 09:02

Kolejna chińska spółka zrezygnowała z usług szwajcarskiego banku UBS z powodu wypowiedzi jego ekonomisty, która wywołała kontrowersje w Chinach, informuje Reuters.

China Railway Construction Corp (CRCC) zdecydowało, że nie skorzysta z usług UBS przy planowanej emisji obligacji denominowanych w dolarach, poinformował Reutersa rzecznik chińskiej spółki.

Zobacz więcej

UBS logo

Bloomberg

W piątek Haitong International Securities informował, że zerwał współpracę z UBS.

Decyzja chińskich firm wynika z kontrowersji, które wzbudziła w kraju niedawna wypowiedź Paula Donovana, głównego ekonomisty UBS Global Wealth Management. Mówiąc o problemie rosnącej w Chinach inflacji, nawiązując do problemu drożejącej wieprzowiny z powodu ASF, użył zwrotu „chińska świnia”. Wzbudziło to oburzenie i falę krytyki w chińskich mediach społecznościowych. Na tyle dużą, że ekonomista stracił pracę w UBS, pierwszym zagranicznym banku, który dostał zgodę na posiadanie kontrolnego pakietu joint venture w Chinach.

Tymczasem Stephen Matthews, profesor lingwistyki na Uniwersytecie w Hongkongu powiedział The Financial Times, że kontrowersja wynika albo z błędnego zrozumienia, albo ze słabego tłumaczenia wypowiedzi ekonomisty na język chiński.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ft.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu