Chińskie władze przejęły stadion budowany przez Evergrande

ARŻ
opublikowano: 26-11-2021, 11:37

Chińskie władze przejęły od zagrożonego upadłością dewelopera pozostający w budowie nowy stadion klubu piłkarskiego Guangzhou Evergrande. Obiekt ma zostać sprzedany - ustalił Reuters.

Budowa nowego stadionu Guangzhou Evergrande
Budowa nowego stadionu Guangzhou Evergrande
THOMAS SUEN / Reuters / Forum

Budowa obiektu, który ma być największym na świecie stadionem piłkarskim pod względem pojemności, rozpoczęła się w kwietniu ubiegłego roku i zgodnie z pierwotnym planem miała zostać ukończona w grudniu 2022 roku. Koszt inwestycji jest szacowany na ok. 12 mld juanów (1,86 mld USD).

Firma wstrzymała prace budowlane z powodu braku wystarczającej płynności i przekazała kontrolę nad obiektem lokalnym władzom, które planują sprzedać stadion lub, w przypadku braku chętnych, nabyć go za pośrednictwem państwowego funduszu Guangzhou City Construction Investment Group. Zainteresowane strony odmówiły oficjalnego komentarza.

Evergrande był do niedawna jednym z największych chińskich deweloperów. W ostatnich miesiącach nad firmą zaczęło wisieć widmo niewypłacalności. Łączne zobowiązania dewelopera wobec wierzycieli sięgają 300 mld USD.

Gigant branży deweloperskiej przejął Guangzhou FC za 100 mln juanów w 2010 roku. Przed wycofaniem z giełdy w marcu tego roku jego wartość oscylowała wokół 19 mld juanów. W związku z problemami właściciela w klubie nastąpiły duże zmiany - odeszli trener Fabio Cannavaro i czołowy zawodnik Ricardo Goulart. Od sierpnia działająca przy drużynie szkółka piłkarska zwolniła ponad 100 pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane