Chińskie akcje mocno w dół po kongresie partii

KZ, Bloomberg
opublikowano: 24-10-2022, 08:06
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Indeks Hang Seng zanurkował o 6,5 proc. w poniedziałek w reakcji na przebieg kongresu partii komunistycznej Chin.

Przeczytaj i dowiedz się:

  • jak inwestorzy zareagowali na przebieg kongresu partii w Chinach,
  • czego obawiają się najbardziej,
  • jakie są najświeższe dane makro z Chin.

Zmiana wartości indeksu jest największą negatywną po jakimkolwiek kongresie od początku jego historii, datowanej na 1994 r.

Akcje technologicznych gigantów, takich jak Alibaba Group, Maituan i Tencent, potaniały o 10 proc., ponieważ inwestorzy obawiają się, że sektor znów znajdzie się na celowniku rządzących.

Kongres zakończył się przetasowaniami w zespole odpowiedzialnym za politykę gospodarczą, który wypełnił się sojusznikami prezydenta Xi Jinpinga.

Przetasowania ogłoszone po zjeździe partii uwydatniły niekwestionowany wpływ Xi na partię rządzącą, a lojaliści mają objąć kluczowe stanowiska gospodarcze. Chociaż może to pomóc przyspieszyć kluczowe programy, dodanie zwolenników polityki Covid Zero do Stałego Komitetu Politbiura zmniejsza szansę na jakiekolwiek wcześniejsze rozluźnienie ograniczeń pandemicznych, pisze agencja Bloomberg.

„Rynek jest zaniepokojony tym, że przy tak wielu zwolennikach Xi, nieskrępowana zdolność prezydenta do uchwalania polityki, która nie jest przyjazna dla rynku, zostanie teraz scementowana” – powiedział agencji Bloomberg Justin Tang z United First Partners.

„Im bardziej scentralizowana staje się władza, tym większe ryzyko nadgorliwego wdrażanie polityki w oparciu o dyrektywy z góry. Zdarzyło się to podczas niektórych lockdownów w drugim kwartale.”, dodał Duncan Wrigley, główny ekonomista ds. Chin w Panteon Macroeconomics Ltd.

Już w ubiegłym tygodniu inwestorzy wyrażali rozczarowanie przebiegiem kongresu, ponieważ Xi bronił swojej polityki Covid Zero i nie ogłosił żadnych planów wsparcia kulejącego rynku nieruchomości. Kurs juana spadł do najsłabszego poziomu od 14 lat, a indeks CSI 300 spadł na wszystkich sesjach poza jedną w zeszłym tygodniu.

Wśród najmocniej dziś przecenionych sektorów był technologiczny, którego indeks spadł o 7 proc.

„Rynek w Hongkongu przeżywa moment panicznej wyprzedaży” – powiedział Dickie Wong, dyrektor wykonawczy ds. badań w Kingston Securities Ltd. „Chociaż Chiny ogłosiły dane makro, które przewyższyły oczekiwania, rynek spada, ponieważ zmiany w przywództwie i napięcia między Chinami a USA nadal obniżają nastroje i zwiększają niepewność” - dodał analityk, cytowany przez agencję Bloomberg.

PKB Chin rosło w III kwartale br. w tempie 3,9 proc., licząc rok do roku, nieco szybciej od przewidywań analityków – wynika z ogłoszonych w poniedziałek z opóźnieniem oficjalnych danych. Kraj boryka się jednak z wyzwaniami, które mogą spowolnić dalsze ożywienie.

KOMENTARZ DO DANYCH
Mniej korzystna struktura wzrostu
ekonomiści PKO BP

Wywołane przez niespodziewane opóźnienie publikacji danych obawy, że wyniki chińskiej gospodarki po raz kolejny rozczarują (po wzroście o zaledwie 0,4% r/r w 2q22) nie spełniły się, chociaż struktura wzrostu jest mniej korzystna niż sam headlinowy wynik. Uwagę przykuwają przede wszystkim hamowanie konsumpcji oraz problemy sektora nieruchomości. Opublikowane równolegle z PKB dane miesięczne pokazują napiętrzające się problemy po stronie popytu konsumpcyjnego – we wrześniu bezrobocie wzrosło do 5,5%, a sprzedaż detaliczna kontynuowała hamowanie i wzrosła zaledwie o 2,5% r/r. Lepsze dane napłynęły z sektora przemysłowego, korzystającego na złagodzeniu zaburzeń w sieciach transportowych (porty). Produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu o 6,3% r/r, silniej od oczekiwań, a nakłady na środki trwałe rosły w okresie styczeń-wrzesień o 5,9% r/r, zgodnie z prognozami. Ożywienie w przemyśle może być jednak krótkotrwałe w obliczu osłabienia popytu zewnętrznego - dynamika eksportu we wrześniu wyhamowała do 5,7% r/r z 7,1% r/r miesiąc wcześniej. Wbrew nadziejom zakończony zjazd KPCh nie przyniósł najmniejszych sygnałów o możliwym złagodzeniu polityki zero covid. To zapowiada, że wyzwania po stronie popytu konsumpcyjnego utrzymają się, podobnie jak determinowana lockdownami duża zmienność poziomu aktywności całej chińskiej gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane