Chiny: 10 mld USD zdefraudowanych, może zbankrutować nawet 500 spółek

opublikowano: 01-02-2021, 15:58

Trzy spółki z chińskiej grupy HNA ujawniły defraudację przez akcjonariuszy równowartości prawie 10 mld USD, donosi The Telegraph.

Notowane na giełdzie w Szanghaju Hainan Airlines Holding i HNA Infrastructure Investment Group, a także notowany w Shenzhen CCOOP Group, ujawniły, że ich akcjonariusze zdefraudowali łącznie 61,5 mld juanów (9,57 mld USD). Ujawniły także, że wraz ze swoimi spółkami zależnymi udzieliły gwarancji na kwotę 46,5 mld juanów.

Komunikaty pojawiły się po tym jak wierzyciele HNA, znanego w przeszłości z nienasyconego apetytu na przejęcia, złożyli wniosek o ogłoszenie bankructwa i podjęcie restrukturyzacji chińskiego giganta, wyjaśnia The Telegraph.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
Qilai Shen

Powołany przez władze zespół roboczy na początku stycznia rozpoczął due diligence HNA. Mówi się o możliwości bankructwa restrukturyzacyjnego nawet 500 spółek powiązanych z grupą, poinformował chiński magazyn finansowy Caixin, powołując się na anonimowe źródła. Wcześniej donosił, że HNA jest właścicielem ponad 2,3 tys. firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, The Telegraph

Polecane