Chiny celują w imperium Jacka Ma

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 24-12-2020, 12:25

Chińskie organy regulacyjne wszczęły dochodzenie ws. domniemanych praktyk monopolistycznych w holdingu Alibaba i Ant Group. To platformy internetowe należące do miliardera Jacka Ma.

Jack Ma, założyciel i prezes Alibaba Group Holding
Jack Ma, założyciel i prezes Alibaba Group Holding

Urząd antymonopolowy prowadzi dochodzenie w sprawie Alibaby - podano w czwartek. Organy regulacyjne, w tym bank centralny i nadzór bankowy, przesłuchają w najbliższych dniach także przedstawicieli fintechu Ant Group. W listopadzie chińska administracja doprowadziła do zawieszenia planowanej pierwszej oferty publicznej, z której firma mogła zebrać rekordowe 37 mld USD. Stało się to na zaledwie dwa dni przed jej terminem.

Alibaba i rywale, tacy jak Tencent, okrzyknięci siłą napędową dobrobytu gospodarczego i symbolem technologicznej sprawności kraju, stają w obliczu rosnącej presji ze strony organów regulacyjnych po zgromadzeniu setek milionów użytkowników i uzyskaniu wpływu na prawie każdy aspekt codziennego życia w Chinach. Opublikowany w listopadzie projekt przepisów dał rządowi szersze pole do ograniczenia dotychczasowych swobód firm technologicznych.

Akcje Alibaby spadły o 9 proc. na giełdzie w Hongkongu i usytuowały się na najniższym poziomie od lipca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane