Chiny mają 1,5 bln USD ukrytego długu

MD
opublikowano: 14-01-2011, 15:38

W okresie gorączki inwestycyjnej lokalne władze zaciągnęły co najmniej 10 bln juanów długu, który nie jest uwzględniany w  statystykach zadłużenia Chin, ujawnił Yin Zhongqing, prominentny chiński deputowany.

W rozmowie z Reuters Insider Yin ujawnił, że lokalne władze ukrywały zadłużenie tworząc tysiące spółek inwestycyjnych, które zaciągały długi na projekty, z których wiele może okazać się niewypałami.

- Znaczna część długu, który lokalne władze zaciągały od końca 2008 roku w reakcji na globalny kryzys finansowy stanie się wielkim ciężarem dla naszego rozwoju – powiedział Yin, który jest członkiem komisji gospodarczo-finansowej chińskiego parlamentu.

Regulator chińskiego systemu bankowego szacował w ubiegłym roku, że do czerwca 2010 lokalne władze zaciągnęły 7,66 bln juanów długu, z czego 26 proc. z dużym prawdopodobieństwem nie zostanie zwrócone.

Oficjalnie deficyt budżetowy China miał spaść poniżej 2,2 proc. PKB w 2010 roku, a dług publiczny poniżej 20 proc. PKB.

MD, cnbc.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane