Chiny na celowniku eksporterów mięsa

opublikowano: 28-03-2012, 00:00

Producenci z branży rolno-spożywczej poszukują nowych rynków zbytu. Perspektywiczne mogą się okazać Chiny.

Do Chin eksportujemy głównie miedź, maszyny i urządzenia, chemikalia oraz pojazdy. Produkty rolno-spożywcze wciąż pozostają daleko w tyle. Trafia tam ledwie kilka procent polskiej żywności. Dla porównania, do krajów Unii Europejskiej wysyłamy jej aż 77 proc.

— Chiny to ogromny rynek zbytu na którym jest również miejsce dla polskich eksporterów — zapewniał podczas Forum Branży Mięsnej Andrzej Butra, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Jego zdaniem, wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa Chin rośnie zapotrzebowanie na produkty żywnościowe z Europy. Może to być również idealny moment dla polskiej branży mięsnej.

— Dzięki bilateralnym negocjacjom pomiędzy polskimi i chińskim służbami weterynaryjnymi rynek chiński jest otwarty na import polskich produktów pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza mięsa drobiowego, osłonek jelitowych i produktów mleczarskich — powiedział Janusz Związek, główny lekarz weterynarii.

Jednak eksport produktów mięsnych wymaga akceptacji władz Chińskiej Republiki Ludowej, a także spełnienia określonych wymagań weterynaryjnych. Producenci mięsa planujący współpracę z Chinami powinni w pierwszej kolejności wypełnić wniosek o zatwierdzenie zakładu do eksportu oraz chiński kwestionariusz aplikacyjny. Wzory są dostępne w powiatowych inspektoratach weterynarii. Po ich weryfikacji w kolejnych etapach zgłoszenie wysyłane jest do Ambasady RP w Pekinie, skąd trafia do Państwowego Urzędu do spraw Administracji Atestacji i Certyfikacji Chińskiej Republiki Ludowej (CNCA). Finalną decyzję poprzedza kontrola zakładu dokonana przez inspektorów chińskich z ramienia CNCA. Dotychczas zatwierdzono pięć zakładów mięsa drobiowego. Strona polska oczekuje, że niebawem lista powiększy się o kolejne dwa podmioty.

— Wszelkim przesyłkom mięsa drobiowego i produktów drobiowych jadalnych towarzyszy świadectwo zdrowia bilateralnie uzgodnione z władzami Chin, zabezpieczone i drukowane na specjalnym papierze. Wzór świadectwa zdrowia jest do wglądu u właściwego powiatowego lekarza weterynarii oraz na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii — przypomniał Janusz Związek.

Natomiast od 2006 r. trwają negocjacje w sprawie uzyskania dostępu do rynku chińskiego dla polskiego mięsa wieprzowego oraz produktów wieprzowych. W 2011 r. odbył się już nawet audyt przeprowadzony przez chińskich inspektorów. Skontrolowano 12 zakładów ubiegających się o uprawnienia eksportowe dla mięsa wieprzowego oraz jeden dla mięsa drobiowego. Po kontrolach strona chińska przedstawiła dodatkowe wymagania weterynaryjno-higieniczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu