Chiny: najgorszy początek od 2009 r.

Sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w Chinach odnotowały wspólnie najgorszy start w roku od globalnej recesji z 2009 r., pisze Bloomberg.

Sprzedaż zwiększyła się w pierwszych dwóch miesiącach 2013 r. o 12,3 proc. rok wcześniej, zaś produkcja o 9,9 proc. wynika z danych Narodowego Biura Statystycznego, zaprezentowanych w weekend przez Pekin.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Oba wskaźniki zaniepokoiły analityków. Dodatkowo, Ludowy Bank Chin (PBOC) poinformował w niedzielę dane o nowych pożyczkach w lutym, które również nie sprostały oczekiwaniom specjalistów.

Zaprezentowane dane mogą, zdaniem analityków, opóźnić jakiekolwiek próby zacieśnienia polityki monetarnej w nadchodzących miesiącach.

Ekonomiści oczekiwali, że sprzedaż detaliczna, w okresie styczeń-luty osiągnie dynamikę rzędu 13,8 proc. a okazała się najniższa od analogicznego okresu 2004 r. W przypadku produkcji przemysłowej prognoza zakładała jej wzrost o 10,6 proc. i była najniższa od dwóch pierwszych miesięcy 2009 r.

Nowe pożyczki w lokalnej walucie osiągnęły tymczasem wartość 620 mld juanów (99,6 mld USD) w lutym, wynika z danych PBOC. W tym przypadku średnie prognoz analityków zakładała ich poziom na 700 mld juanów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny: najgorszy początek od 2009 r.