Chiny najmocniej zagrożone przez problemy JBS

opublikowano: 02-06-2021, 10:58

Problemy z kontynuacją działalności po ataku hakerskim JBS, największego na świecie koncernu mięsnego, są dużym zagrożeniem dla Chin, które są największym na świecie nabywcą wołowiny.

Chiny generują jedną trzecią przychodów eksportowych brazylijskiego JBS, który musiał w ostatnich dniach wstrzymać działalność części zakładów z powodu sparaliżowania systemu komputerowego po ataku hakerskim podczas weekendu. Wstrzymały działalność m.in. australijskie rzeźnie brazylijskiego koncernu, które dostarczały mięso na rynek chiński. Sytuację pogarsza to, że cena wołowiny w Chinach jest już bliska rekordu i dłuższe zakłócenie dostaw może spowodować skok ceny, który może wzbudzić obawy dotyczące poziomu inflacji.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Choć w środę JBS poinformował o postępie w przywracaniu systemu komputerowego i wznowieniu działalności zakładów, wciąż nie jest jasne kiedy to nastąpi. Rośnie ryzyko, że w niektórych miejscach mogą pojawić się niedobory mięsa, co będzie skutkowało wzrostem cen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane