Chiny: Niewykluczone zmiany w polityce kontroli urodzin

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-03-2006, 07:06

Podczas trwającej do 14 marca sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych  - parlamentu Chin - mogą zostać zaproponowane zmiany w polityce kontroli urodzin - nie wykluczają w poniedziałek dziennikarze chińscy, akredytowani przy tej imprezie.

Podczas trwającej do 14 marca sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych  - parlamentu Chin - mogą zostać zaproponowane zmiany w polityce kontroli urodzin - nie wykluczają w poniedziałek dziennikarze chińscy, akredytowani przy tej imprezie.

    Obrady Zgromadzenia rozpoczęły się w niedzielę. Na razie nie wiadomo, na czym miałyby polegać planowane modyfikacje.

    Zasady dotychczasowej polityki obowiązują od końca lat 70. zeszłego wieku. Przewidują one jedno dziecko na jedno małżeństwo.

    Dopuszczalne są jedynie ustępstwa na rzecz mniejszości narodowych i mieszkańców wsi; pozwala im się mieć drugiego potomka, ale pod warunkiem, że pierwsze jest płci żeńskiej.

    Posiadanie potomstwa ponad dozwoloną "normę" wymaga wniesienia na rzecz budżetu opłaty karnej, zwanej "społeczną", sięgającej równowartości prawie 19 tys. dolarów. Sprawia to, że wiele rodzin, zwłaszcza na prowincji, ukrywa przed urzędnikami państwowymi, że ma więcej niż jedno dziecko.

    Tymczasem, w ostatnich latach wśród członków chińskiej elity biznesowej oraz sław ze środowiska estrady i filmu modne stało się "kupowanie" praw do drugiego dziecka. Osoby, które na to stać, bez zmrużenia oka wpłacają na konto państwa wymaganąprzepisami sumę, która przeciętnemu Chińczykowi wydaje się astronomiczna.

    Zdaniem wiceszefa rządowego Komitetu ds. Ludności i Środowiska, Yanga Kuifu, nie jest to uczciwe. Poza tym, jest to kolejny dowód na systematycznie rosnącą przepaść w dochodach między bogatymi a biednymi, groźną z punktu widzenia długofalowej stabilizacji państwa - mówił Yang deputowanym Zgromadzenia.

    W jego opinii, cytowanej w serwisie agencji Xinhua (Sinhua), zgoda na nabywanie przez ludzi zamożnych praw do drugiego potomka nie jest niczym innym, jak zgodą na omijanie przez nich przepisów. To wyraz nierównego traktowania obywateli,gdyż np. lojalni urzędnicy państwowi pod groźbą utraty stanowiska nie mogą mieć drugiego dziecka.

    Oficjalnie ludność Państwa Środka wynosi 1,3 mld; nieoficjalnie może być ona dużo wyższa.

    Władze twierdzą, że gdyby nie egzekwowanie zasad "jednego dziecka", Chiny miałyby dziś o ok.300 mln mieszkańców więcej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane