Chiny obniżają stopy procentowe

Ludowy Bank Chin obniżył główną stopę procentową drugi raz w ciągu trzech miesięcy.

PBOC zdecydował o obniżeniu głównej stopy od 1 marca z 5,6 proc. do 5,35 proc.To efekt obaw o presję, jaką na gospodarkę wywierają dekoniunktura na rynku nieruchomości, ograniczenia na zadłużenie budżetów jednostek samorządowych oraz rosnące odpływy kapitału z kraju.

- Obniżka stóp była pilnie potrzebna. Ciężar zadłużenia jest znaczący, więc bank centralny musi działać, żeby zagwarantować stabilność na rynkach finansowych - komentował  Wang Tao, główny ekonomista banku UBS na Chiny.

Wcześniej w lutym PBOC obniżył wymaganą od banków komercyjnych stopę rezerw obowiązkowych. Zdaniem Shena Jianguanga z Mizuho Securities Asia do kolejnego takiego posunięcia dojdzie pod koniec marca, a do jeszcze jednej obniżki stóp - w kwietniu.

Według komentatorów oznacza to dalsze rozchodzenie się polityki w głównych gospodarkach. Łagodzeniu polityki w Japonii, strefie euro i Chinach towarzyszą oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu