Chiny: Około 200 urzędników zdefraudowało miliard dolarów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-03-2006, 11:10

Blisko 200 urzędników chińskiego rządu centralnego zdefraudowało 1,1 mld dolarów przeznaczonych na takieprojekty infrastrukturalne jak system nawodnienia, szpitale, uniwersytety i autostrady - poinformował w piątek dziennik "China Daily".

Blisko 200 urzędników chińskiego rządu centralnego zdefraudowało 1,1 mld dolarów przeznaczonych na takieprojekty infrastrukturalne jak system nawodnienia, szpitale, uniwersytety i autostrady - poinformował w piątek dziennik "China Daily".

    Liczby te przekazał przedstawiciel urzędu kontroli państwowej Li Jinhua. Dotyczą one roku 2004.

    Chińskie Zgromadzenie Narodowe (parlament) poinformowało w wydanym dokumencie, że po przeprowadzeniu "błyskawicznej kontroli" w 38 departamentach rządu centralnego w więzieniu znalazło się 76 urzędników, a 121 wymierzono kary administracyjne.

    "Większość departamentów wykazała się aktywną postawą w naprawianiu błędów" - podkreślono w dokumencie. "Błędy" dotyczyły podatków, funduszy na badania naukowe, projekty budowlane i system nawodnienia.

    Audytor Li poinformował parlament, że w ubiegłym roku doszło do "wielkich nieprawidłowości w działalności czterech dużych firm państwowych": China Huarong Asset Management Corp, ChinaGreat Wall Asset Management Corp, China Orient Asset Management Corp i China Cinda Asset Management Corp.

    Dodał, że kolejne 190 mln dolarów zostało zdefraudowanych przez byłych urzędników rządowych w dziesięciu firmach państwowych.

    W ostatnich latach władze chińskie regularnie podejmują kampanie antykorupcyjne, mające przywrócić autorytet państwa, nadwątlony urzędniczym rozpasaniem i powszechnym łapownictwem. Rząd ma nadzieję, że dzięki temu uda się uniknąć wybuchu protestów społecznych i utrzymać stabilizację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane