Informacje ujrzały światło dziennie zaledwie kilka tygodni po tym, gdy Chiny pomyślnie wylądowały na Marsie zdalnie sterowanym łazikiem o nazwie Zhurong. Do tej pory udało się to osiągnąć jedynie naukowcom z USA.
Wang Xiaojun, prezes China Academy of Launch Vehicle Technology (CALT) powiedział, że pierwszym krokiem będzie wykorzystanie robotów do eksploracji Marsa w celu pobrania próbek i wyboru najlepszej lokalizacji dla bazy. W 2033 roku wystartować miałaby misja załogowa z astronautami, którzy zajęliby się jej budową. Kolejne eksploracje Czerwonej Planety z udziałem ludzi są wstępnie zaplanowane na lata 2035, 2037, 2041 i 2043.
Kosmos to obszar, w którym Chiny chcą przewodzić w ramach technologicznego wyścigu z USA. NASA twierdzi, że również planuje załogowe misje na Marsa w latach 30. XXI wieku.