Chiny: produkcja przemysłowa mocno rośnie

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 15-03-2021, 06:28

Początek bieżącego roku z dużą dozą pewności okaże się lepszy dla chińskiej gospodarki niż zakładano. Wskazują na to najnowsze publikacje danych makroekonomicznych. Problemem jednak są zdecydowanie niskie, bazowe odniesienia sprzed roku,. kiedy to kraj borykał się z pierwszą falą pandemii koronawirusa, donosi Reuters.

fot. Bloomberg

Po dwóch pierwszych miesiącach 2021 r. produkcja przemysłowa w Państwie Środka wzrosła o 35,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. i o 7,3 proc. względem grudnia. To odczyt zdecydowanie lepszy od mediany prognoz ekonomistów, która kształtowała się na poziomie 30,0 proc.

Odczyt opublikowany przez Narodowy Urząd Statystyczny obejmuje okres styczeń-luty ze względu na chęć uniknięcia rozbieżności wynikających z ruchomego, tygodniowego święta Nowego Roku Księżycowego.

Wzrost eksportu osiągnął rekordowe tempo w lutym, podczas gdy ceny producentów odnotowały największy wzrost od listopada 2018 r.

Biorąc pod uwagę głębsze odniesienie czasowe, produkcja przemysłowa zwiększyła się o 16,9 proc. w porównaniu z pierwszymi dwoma miesiącami 2019 r.

Chiny, jako jedyna duża gospodarka odnotowały w 2020 r. dodatnią zmianę PKB. Gospodarka Państwa Środka rozwijała się w tempie 2,3 proc. najsłabszym od kilkunastu dekad.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane