Chiny produkują więcej stali niż kiedykolwiek

opublikowano: 18-04-2019, 13:26

W pierwszym kwartale 2019 r. chiński przemysł stalowy odnotował kolejny rekord produkcji, napędzany przez zapotrzebowanie ze strony sektora infrastrukturalnego, gdyż bodźce rządowe wspierają popyt.

Producent połowy światowej stali wyprodukował 231 mln ton między styczniem a marcem, co stanowi wzrost o prawie 10 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i najwyższy poziom w historii. W samym marcu produkcja zwiększyła się o 10 proc. do 80,3 mln ton, wynika z danych chińskiego urzędu statystycznego.

Zobacz więcej

Huta, stal

Bloomberg

Eksperci wskazują, że tak wysoki popyt odbija się na cenach stali. Gospodarka Chin stara się utrzymać na fali dzięki polityce prorozwojowej, która pomaga powstrzymać skutki spowolnienia trwającego od połowy 2018 r. Wpłynęło to na popyt na materiały. Ceny spot prętów zbrojeniowych wzrosły w tym tygodniu do najwyższego poziomu od listopada, zwiększając marże producentów i pobudzając większą wydajność.

Większa aktywność w chińskich hutach zbiega się z poważnymi zakłóceniami w dostawach rudy żelaza, które spowodowały wzrost cen spotowych o ponad 30 proc. w tym roku. Według prognoz Shanghai Steelhome Information Technology, produkcja stali w Chinach wzrośnie w tym roku o 1,8 proc., osiągając rekordowy poziom, zaś wzrost cen przedłuży się aż do trzeciego kwartału.

Chińska gospodarka wzrosła w I kw. o 6,4 proc. przebijając szacunki i napędzając debatę na temat tego, czy gospodarka potrzebuje dalszych środków stymulacyjnych. 

Warunki popytowe na metale poprawiają się – oceniał Citigroup na początku tego tygodnia, a wskaźniki takie jak nowa aktywność kredytowa i produkcyjna sygnalizują „zwyżkowy zwrot” w chińskich nastrojach i aktywności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy