Chiny przygotowują się na Grexit

WST
04-06-2012, 10:32

Chiński rząd wezwał kluczowe agencje w tym bank centralny do sporządzenia planów na wypadek opuszczenia przez Grecję strefy euro.

Mają one obejmować przeciwdziałanie zagrożeniom dla drugiej na świecie pod względem wielkości gospodarki, donosi Reuters.

Według informacji z trzech źródeł, opracowania mogą zawierać m.in. utrzymanie stabilności notowań juana, wzrost kontroli nad transgranicznym przepływem kapitałów i wzmocnienie polityki w celu ustabilizowania krajowej gospodarki. W pracach oprócz mają też uczestniczyć rządowe agencje, Narodowa Komisja Rozwoju i Reform a także regulator bankowy.

To bardzo pilna sprawa – tłumaczy jedno ze źródeł Reutersa. Rząd zwrócił się z zapytaniem do każdego departamentu o przeanalizowanie radzenia sobie z Grexitem i przedstawienie jak najszybciej własnych propozycji – dodaje.

Pod koniec maja premier Wen Jiabao ostrzegł na spotkaniu Rady Państwa przed „rosnącą presją ekonomiczną”, w efekcie czego podjęte zostały deklaracje o podjęciu szeregu działań mających na celu wspieranie wzrostu gospodarczego, który jak się oczekuje, będzie najsłabszy od 1999 r.

Zdaniem Yu Yongdinga, wpływowego chińskiego ekonomisty i byłego doradcy banku centralnego, przygotowując się na potencjalne wyjście Grecji z Eurolandu, Chiny powinny przede wszystkim zwiększyć kontrolę kapitałów i zasilić krajowy rynek gotówką by zredukować i i zrównoważyć ryzyko zewnętrzne.

W poniedziałkowym wystąpieniu szef chińskiego banku centralnego zapowiedział, że kraj nadal będzie inwestować w dług publiczny w strefie euro oraz inne aktywa i wezwał Euroland do przyspieszenia reform mających na celu zahamowanie kryzysu zadłużeniowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Chiny przygotowują się na Grexit