Chiny przyznają Białorusi kredyty wysokości miliarda dolarów

PAP
opublikowano: 26-09-2014, 17:55

Państwowy Bank Rozwoju Chin otworzy dla Białorusi dwie długoterminowe linie kredytowe na sumę miliarda dolarów – poinformowała w piątek państwowa agencja BiełTA.

Otwarcie wspomnianych linii kredytowych na 15 lat przewiduje memorandum o współpracy podpisane w piątek przez Ministerstwo Finansów Białorusi i Państwowy Bank Rozwoju Chin. W obu przypadkach spłata rozpocznie się po 5 latach.

Środki mają być przeznaczone na realizację w Białorusi projektów inwestycyjnych w sferze transportu, energetyki, przemysłu oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Prezydent Alaksandr Łukaszenka oświadczył w piątek, że Białoruś liczy na dużą aktywność inwestycyjną strony chińskiej. Przypomniał, że na terytorium jego kraju już jest realizowany szereg dwustronnych projektów inwestycyjnych, z których największe to białorusko-chiński park przemysłowy oraz produkcja chińskich samochodów osobowych Geely.

„W celu udanej realizacji wspomnianych projektów strona białoruska zapewniła najkorzystniejsze w europejskiej przestrzeni warunki dla prowadzenia działalności biznesowej” – zaznaczył na spotkaniu z wicepremierem Chin Zhangiem Gaoli w Mińsku.

Państwowa agencja BiełTA podała w piątek, że w najbliższym czasie dojdzie do wizyty na Białorusi chińskiego prezydenta Xi Jinpinga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane