Chiny: rekompensaty finansowe za mniejszą liczbę dzieci

(Marek Druś)
opublikowano: 16-10-2006, 09:42

Z początkiem nowego roku w Chinach zacznie funkcjonować nowy program zachęt finansowych dla małżeństw na wsi, które zdecydowały się na nieposiadanie większej liczby dzieci niż stanowi obowiązujące w Chinach od ponad 30 lat restrykcyjne prawo.

Z początkiem nowego roku w Chinach zacznie funkcjonować nowy program zachęt finansowych dla małżeństw na wsi, które zdecydowały się na nieposiadanie większej liczby dzieci niż stanowi obowiązujące w Chinach od ponad 30 lat restrykcyjne prawo.

Od stycznia małżonkowie, którzy nie mają więcej dzieci jak jednego syna bądź dwie córki, będą po ukończeniu 60 lat przez jedno z nich dostawać od państwa rocznie 600 juanów (ok. 76 dolarów) dożywotniej renty. To duża kwota, zważywszy, że na wsi praktycznie nie funkcjonuje system zabezpieczenia emerytalnego. Średni dochód na jednego mieszkańca w dużych miastach w Chinach wynosi obecnie nieco ponad tysiąc juanów.

Ponad 58 procent Chińczyków (ok. 757 milionów) mieszka na wsi, gdzie ze względu na ciężkie warunki życia i pracy preferuje się liczniejsze potomstwo.

Od 1979 roku władze zezwalają małżeństwom w miastach na posiadanie jednego dziecka, a na wsi - dwojga. Zakaz ten jest często omijany, szczególnie na wsi.

Pod koniec zeszłego roku Chiny liczyły 1,308 mld mieszkańców. Przewiduje się, że w 2030 roku Chińczyków będzie ok. 1,4 mld, w 2050 zaś 1,6 mld.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Chiny: rekompensaty finansowe za mniejszą liczbę dzieci