Chiny sprzedały Nigerii satelitę telekomunikacyjnego - podała chińska agencja Xinhua (Sinhua). Jest to pierwsza tego rodzaju transakcja, zawarta przez dynamicznie rozwijający się chiński przemysł kosmiczny.
Satelita Dongfanghong IV (czyt. Tung-fang-hung) zostanie wystrzelony z bazy na południowym zachodzie Chin. Będzie monitorowany przed dwie stacje naziemne: w chińskim Kaszgarze na północnym zachodzie kraju oraz w Abudży w Nigerii.
Chiny umieściły na orbicie okołoziemskiej swego pierwszego satelitę w 1970 r. - w 2003 r. w kosmos poleciał pierwszy chiński kosmonauta.
Od 1985 r. Chiny umieszczały na orbicie wiele własnych satelitów a także, na zasadach komercyjnych, ponad trzydzieści satelitów innych państw.