Chiny stawiają na „wewnętrzny obieg”

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 11-12-2020, 14:34

Chińskie władze zapowiedziały wzmocnienie wsparcia dla zmiany strategii gospodarczej. Chcą, by w większym stopniu była ona zależna od popytu krajowego, łańcucha dostaw i innowacji, donosi Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Chiny ujawniły strategię „podwójnego obiegu”, która ma być wytyczną na kolejną fazę rozwoju gospodarczego, w której będą opierać się głównie na „wewnętrznym obiegu” - wewnętrznym cyklu produkcji, dystrybucji i konsumpcji, wspieranym przez innowacje i modernizacje w gospodarce.

Wsparciem dla tych zmian ma być polityka fiskalna – poinformował Liu Kun, minister finansów, podkreślając, że optymalizuje ona alokację zasobów i wspiera dostosowania strukturalne.

Dodał, że finanse rządowe są zobowiązane do wspierania i przyspieszania rozwoju całego systemu popytu krajowego, a w tym kierunku jest wiele do zrobienia.

Oczekuje się, że Pekin podejmie kroki w celu zwiększenia konsumpcji krajowej, w tym odpowiedniego wzrostu spożycia publicznego, oraz zwiększenia importu towarów wysokiej jakości.

Subsydiowane mają też być innowacje technologiczne, ponieważ niektóre kluczowe technologie są kontrolowane przez obce kraje. Sfinansowana ma być również modernizacja łańcucha dostaw.

Chińskie wydatki na badania i rozwój (B + R) są drugie najwyższe na świecie przez siedem kolejnych lat, ale konieczne było poprawienie struktury i wydajności wydatków – stwierdził Liu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane