Chiny straszą słabszą koniunkturą

opublikowano: 04-05-2015, 06:58

Z chińskiej gospodarki napłynęły kolejne niepokojące sygnały. Indeks wytwórczości spadł zamiast oczekiwanego wzrostu po tym jak zmniejszyły się nowe zamówienia w przemyśle, donosi Bloomberg.

Finałowy odczyt wskaźnika PMI opracowywanego przez bank HSBC Holdings oraz firmę badawczą Markit Economics opadł do  48,9 pkt. z 46,9 pkt w marcu. To najwyższy spadek od roku.

Tymczasem mediana prognoz ekonomistów zakładała wartość na poziomie 49,4 pkt wobec wstępnego odczytu rzędu 49,2 pkt. Odczyt poniżej progu 50 pkt. oznacza kurczenie się danego segmentu gospodarki.

Tymczasem oficjalny rządowy odczyt wskaźnika PMI za kwiecień wskazuje na stabilizację chińskiej gospodarki. Wyniósł 50,1 pkt, co jest jednak najniższą wartością od 2005 r. kiedy to zaczęto go publikować.

Chińskie władze powinny mocno zaniepokoić się ostatnimi publikacjami wskaźników makro, gdyż istnieje groźba, że nie zostanie zrealizowany nawet obniżony do około 7 proc. cel dla tegorocznego wzrostu PKB. Dlatego oczekujemy, że w kolejnych miesiącach będziemy mieli do czynienia z przyspieszeniem rządowych inwestycji w projekty infrastrukturalne, przy znaczącym wsparciu ze strony banku centralnego oraz dalszych obniżek stóp procentowych – ocenia Wang Tao, szef chińskich ekonomistów w oddziale banku UBS w Hongkongu. 

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy władze monetarne Państwa Środka dwukrotnie już obniżały stopy procentowe i zmniejszały wymagania odnośnie obowiązkowych rezerw bankowych w celu przeciwdziałania głębszemu spowolnieniu gospodarczemu. W minionym tygodniu przywódcy Komunistycznej Partii Chin wezwali do zintensyfikowania działań polityczno-gospodarczych, które ograniczałyby presję na całą gospodarkę budzące niepokój i niepewność.

Oczekuje się, że w drugim kwartale 2015 r. wzrost gospodarczy Chin zwolnił do około 6,8 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny straszą słabszą koniunkturą