Chiny uwalniają część rezerw ropy, kurs spada

opublikowano: 18-11-2021, 07:16

Chiny zdecydowały się uwolnić część strategicznych rezerw ropy niedługo po tym jak namawiały je do tego USA, informuje Bloomberg na swojej stronie internetowej.

Rzeczniczka chińskiego urzędu zarządzającego rezerwami potwierdziła agencji, że obecnie uwalniana jest część rezerw ropy. Nie wiadomo, jaka jest skala działań. Bloomberg zwraca uwagę, że nie jest także wciąż jasne, czy Chiny zdecydowały się na to za namową USA, czy wcześniej to planowały.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W poniedziałek odbył się wirtualny szczyt prezydentów USA i Chin. Joe Biden i Xi Jinping rozmawiali na temat uwolnienia części rezerw ropy w celu ustabilizowania rynku po tym jak kurs ropy doszedł do wieloletniego szczytu w październiku, co przełożyło się m.in. na wysokie ceny benzyny. Oficjalnie na szczycie nie zapadły żadne decyzje w sprawie rezerw, choć uzgodniono dalszą dyskusję w sprawie sytuacji na rynku ropy i potencjalnych wspólnych działaniach.

Kurs ropy WTI z grudniowych kontraktów spada obecnie o 0,8 proc. do 77,76 USD. Ropa Brent taniej o 0,4 proc. do 79,99 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane