Czytasz dzięki

Chiny wydały rekordową kwotę na dług Japonii

opublikowano: 14-10-2020, 12:23

Latem Chiny kupiły obligacje Japonii za łącznie 2,2 bln JPY (20,9 mld USD).

Kwota wydana przez Chiny od czerwca do końca sierpnia na zakup obligacji Japonii jest rekordowa dla okresu trzech miesięcy, wynika z danych japońskiego Ministerstwa Finansów. Ostatni raz Chiny dokonywały tak dużych zakupów długu Japonii w 2016 roku.

Stratedzy JP Morgan Chase & Co. widzą kilka powodów zwiększonych zakupów obligacji Japonii przez Chiny. Spadek globalnych rentowności spowodował, że wzrosła atrakcyjność japońskich papierów w ujęciu realnym. Możliwe są także przyczyny natury geopolitycznej.

- Nie jest trudno wyobrazić sobie, że część zakupów obligacji Japonii przez Chiny może być także wynikiem dywersyfikacji rezerw walutowych polegających na zmniejszeniu udziału dolara amerykańskiego – twierdzi JP Morgan.

Są dowody takiej rotacji. Chiny sprzedawały netto obligacje USA każdego miesiąca w tym roku, wynika z danych za okres do końca lipca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane