Chiny: wzrost cen mieszkań najwolniejszy od 7 miesięcy

opublikowano: 21-10-2019, 06:32

Wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych w Chinach zmalał we wrześniu czwarty miesiąc z rzędu, bo coraz bardziej ubodzy w gotówkę deweloperzy obniżają ceny aby zwiększyć sprzedaż.

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym wzrosły we wrześniu o 0,53 proc. w porównaniu z sierpniem w 70 największych miastach, podał urząd statystyczny. To najniższy wzrost cen od lutego.

Zobacz więcej

Chiny, budownictwo

Bloomberg

Na rynku wtórnym, który nie jest zakłócany przez subsydia państwowe, ceny sugerują większe pogorszenie sytuacji. Aż w 28 miastach, czyli najwięcej od 3 i pół roku, zanotowano spadek cen nieruchomości mieszkaniowych.

Władze Chin będą starały się łagodzić spowolnienie na rynku nieruchomości i muszą zapobiec sytuacji, w której przedłużająca się dekoniunktura będzie skłaniać potencjalnych nabywców do wstrzymania się z decyzją kupna. Byłoby to niebezpieczne dla branży i całej gospodarki. Trzech największych deweloperów mieszkaniowych ma prawie 80 mld USD krótkoterminowego długu, który muszą zwrócić do czerwca 2020 roku. Raymond Cheng, analityk CGS-CIMB Securities zwraca uwagę, że już teraz deweloperzy oferują rabaty 5-10 proc. w niektórych projektach, aby zwiększyć ich sprzedaż.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy