Chlebowski: PiS nie zrobił nic, by poprawić sytuację służby zdrowia

PAP
opublikowano: 25-07-2008, 15:41

Według szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego, to poprzedni rząd nie zrobił nic, by poprawić sytuację w służbie zdrowia. Wniosek PiS o odwołanie minister zdrowia Ewy Kopacz określił jako "absurdalny i niemerytoryczny".

"Myślę, że Polacy mają w pamięci dwa lata waszych rządów i potrafią to ocenić" - powiedział Chlebowski podczas piątkowej debaty w Sejmie nad wnioskiem PiS.

Odpierając zarzuty PiS pod adresem Kopacz powiedział, że "absurdalnym" jest, iż formułuje je właśnie Bolesław Piecha, wiceminister zdrowia w poprzednim rządzie.

"Warto przypomnieć co pan i pańscy koledzy pozostawiliście polskiej służbie zdrowia" - mówił Chlebowski, wyliczając, że efekt rządów PiS to: 10 mln zł długu w służbie zdrowia, "grasujący" po szpitalach handlarze długów i komornicy, "cicha prywatyzacja" szpitali, protest pielęgniarek przed kancelarią premiera.

Chlebowski podkreślił, że poprzednia ekipa nic nie zrobiła, by poprawić sytuację lekarzy i pielęgniarek, a odchodząc zostawiła wadliwą implementację unijnej dyrektywy o czasie pracy lekarzy.

Wyliczając działania obecnej minister zdrowia szef klubu PO podkreślił, że Ewa Kopacz przygotowała m.in. projekty ustaw o zakładach opieki zdrowotnej, o prawach pacjenta, o prawach pracowniczych.

Chlebowski zaapelował też, by nie straszyć Polaków hasłem prywatyzacji szpitali. Jak podkreślił dziś te instytucje są źle zarządzane, nie ma w nich dobrego systemu kontroli i właśnie ten wadliwy system chce zmienić obecny rząd.

"Chcemy, by dzisiejsze nieudolne zoz-y zostały przekształcone w spółki, które zostaną przekazane samorządom" - powiedział Chlebowski. Podkreślił, że PO ma do samorządów zaufanie, bo wie, że będą one dbać o szpitale tak samo jak dziś dbają o szkoły podstawowe czy żłobki.

Chlebowski dodał, że "kłamstwem jest" też, iż Kopacz nie zaproponowała wzrostu nakładów na opiekę zdrowotną, bo w tym roku wzrosną one o ok. 15 mln zł, pensje lekarzy wzrosły o 20 i więcej procent, a wynagrodzenia młodych lekarzy nawet o 40 proc.

PO odpiera też zarzuty o brak dialogu Kopacz ze stroną społeczną. Chlebowski przypomniał tzw. biały szczyt, kiedy przez kilka tygodni różne środowiska rozmawiały o reformie służby zdrowia. Dodał też, że w resorcie odbyło się ok. 160 różnych spotkań z przedstawicielami strony społecznej.

"Więc mówienie, że nie było dialogu społecznego jest nieporozumieniem" - mówił Chlebowski.

Wśród innych osiągnięć minister wymienił wprowadzenie transparentnych zasad refundacji leków.

Sprawozdawca komisji zdrowia Elżbieta Łukacijewska (PO) przypomniała z kolei, że komisja rekomenduje odrzucenie wniosku o odwołanie minister Kopacz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu