Chlebowski spotka się z Gilowską w sprawie budżetu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-01-2006, 15:04

Poseł Zbigniew Chlebowski, odpowiedzialny w PO za sprawy finansów publicznych, ma spotkać się w poniedziałek po południu z wicepremier i minister finansów Zytą Gilowską. Rozmowa ma dotyczyć poprawek do projektu budżetu na 2006 r. Głosowanie nad budżetem zaplanowano w Sejmie na wtorek.

Poseł Zbigniew Chlebowski, odpowiedzialny w PO za sprawy finansów publicznych, ma spotkać się w poniedziałek po południu z wicepremier i minister finansów Zytą Gilowską. Rozmowa ma dotyczyć poprawek do projektu budżetu na 2006 r. Głosowanie nad budżetem zaplanowano w Sejmie na wtorek.

    "Mam dzisiaj późnym popołudniem zamiar rozmawiać (z Zytą Gilowską). Jesteśmy umówieni na spotkanie" - powiedział Chlebowski w poniedziałek dziennikarzom.

    Na pytanie, czy jego rozmowa z Gilowską może jeszcze coś zmienić w krytycznym podejściu rządu i PiS do poprawek zgłoszonych do projektu budżetu przez Platformę, Chlebowski odparł, że w to wątpi.

    "Dlatego, że kiedy słuchałem dziś premiera i Jarosława Kaczyńskiego, to nie sądzę, żeby była jakakolwiek wola rozmowy na temat tych poprawek" - powiedział poseł PO.

    Podkreślił, że ostateczne stanowisko w sprawie budżetu Platforma uzależnia od przyjęcia swych poprawek dotyczących oszczędności w szeroko rozumianej administracji publicznej - np. w budżetach wojewodów i innych instytucji władzy państwowej.

    "Wbrew temu, co politycy PiS powtarzają, te poprawki wcale nie demolują jakiejkolwiek instytucji. Te poprawki są natury symbolicznej. W budżetach wojewodów chcemy zaoszczędzić +zaledwie+ 140 mln zł, to przy zadaniach, które te urzędy realizują, a na które będzie 15 mld zł, są to naprawdę skromne oszczędności" - powiedział Chlebowski.

    Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej m.in., że Prawo i Sprawiedliwość nie bierze pod uwagę głosowania przeciwko własnemu budżetowi. Dodał jednak, że jeżeli budżet zostanie "całkowicie zdemolowany, to będziemy musieli się zastanawiać".

    W tym kontekście mówił o poprawkach typu: zabrać 100 mln zł Komendzie Głównej Policji, co - podkreślił - osłabiłoby walkę z przestępczością zorganizowaną.

    Odnosząc się do tej wypowiedzi, Chlebowski powiedział, że przykro mu, iż prezes PiS "nie przeczytał sprawozdania Komisji Finansów Publicznych z prac nad projektem budżetu". W tym sprawozdaniu - podkreślił - nie ma żadnej poprawki PO odbierającej 100 mln zł Komendzie Głównej Policji.

    Zdaniem Chlebowskiego, poprawki zgłoszone przez PO do projektu budżetu, to próba rozpoczęcia "prawdziwej reformy finansów publicznych i wprowadzenia +taniego państwa+".

    "W 90 proc. o tych poprawkach mówił jeszcze pół roku temu obecny premier. Mnie dzisiaj stanowisko polityków PiS bardzo mocno dziwi" - powiedział poseł PO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane