Chmielnicki Mlyn celuje w New Connect

KZ
opublikowano: 18-10-2011, 12:01

Chmienicki Mlyn, ukraińska firma specjalizująca się w uprawach i przechowywaniu zbóż oraz produkcji i sprzedaży mąki, zamierza na początku 2012 r. zadebiutować na rynku New Connect warszawskiej giełdy.

Środki pozyskane z prywatnej oferty przeznaczy na kolejne inwestycje i zwiększenie produkcji. Doradcami finansowym spółki są Capital One Advisers oraz ukraińska firma Citadel Capital.


Chmielnicki Mlyn jest zintegrowanym pionowo przedsiębiorstwem, zajmującym się produkcją, przetwórstwem, przechowywaniem i handlem zbożem. Jest jednym z głównych tego typu przedsiębiorstw w Zachodniej Ukrainie.

– Jak każda dynamicznie rozwijająca się firma, potrzebujemy środków na dalszą ekspansję i rozwój. Jednocześnie zależy nam na zwiększeniu rozpoznawalności firmy wśród potencjalnych inwestorów i kontrahentów. Dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić akcje spółki na rynek NewConnect - mówi Vasyl Barylyuk, prezes Chmielnicki Mlyn Group.


Chmielnicki Mlyn dzierżawi 19 tysięcy hektarów wysokiej jakości czarnoziemów, na których uprawia głównie pszenicę, soję i grykę. 100% uprawianej pszenicy dostarczana jest do własnych młynów, gdzie przetwarzana jest na mąkę. Pozostałe zboża są eksportowane za granicę lub sprzedawane do rodzimych odbiorców. Uprawy spółki zlokalizowane nie dalej niż 50 km od własnych młynów i silosów zbożowych, co pozwala efektywnie zarządzać transportem i produkcją.  Należące do firmy młyny produkują dziennie do 190 ton mąki i pasz zwierzęcych. Udział Chmielnicki Mlyn w produkcji mąki w regionie sięga 40%. Warte podkreślenia jest, że dzięki wykorzystaniu nowoczesnych, ekologicznych technologii, spółka osiąga wyższe plony przy niższych kosztach produkcji. Wydajność z hektara jest nawet do 50% wyższa niż ukraińska średnia. Dla przykładu zbiory jęczmienia z jednego hektara wynoszą 2,9 tony podczas gdy średnia ukraińska to zaledwie 1,9 tony. Chmielnicki Mlyn posiada również nowoczesny park maszynowy i stale rozbudowywane powierzchnie magazynowe.

-Tempo rozwoju firmy sprawia, że zdecydowaliśmy się na budowę nowych silosów. Kilka dni temu oddaliśmy do użytku silos  o pojemności 6250  ton. Dzięki temu nasze powierzchnie magazynowe zwiększyły się do 41 250  ton-  zapowiada prezes. Dzięki wysokim zdolnościom magazynowania spółka z powodzeniem wykorzystuje sezonowe wahania cen zbóż i sprzedaje je po najwyższych cenach w okresie, gdy podaż branży spada.

Ukraińska spółka zamierza zadebiutować na NewConnect na początku przyszłego roku Wcześniej przeprowadzi prywatną ofertę akcji nowej emisji, która wspomagać będzie Capital One Advisers we współpracy z doradcą finansowym spółki na Ukrainie - Citadel Capital. Zgodnie ze wstępnym audytem IFRS, w roku obrachunkowym 2010/2011 przychody ze sprzedaży Chmielnicki Mlyn wyniosły 11,8 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane