Czytasz dzięki

Chmura Krajowa ściągnęła Google’a

opublikowano: 27-09-2019, 17:08

Google uruchomi w Warszawie tzw. region Google Cloud. Nie będzie to typowa inwestycja greenfield, niemniej współpraca namiesza na rynku i zwiększy zainteresowanie chmurą.

Google Cloud został strategicznym partnerem Operatora Chmury Krajowej (OChK), czyli spółki założonej przez PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju. Dzięki partnerstwu Google otworzy tzw. Region Google Cloud Warszawa, czyli hub infrastruktury technicznej i oprogramowania dla klientów z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Zgodnie z zapowiedziami region ma zostać uruchomiony w ciągu kilku miesięcy.

Poza Google’em do światowej czołówki firm świadczących usługi chmurowe należą też Amazon i Microsoft. - Z nimi  wszystkimi prowadzimy rozmowy. Google jest pierwszym partnerem, który zdecydował się rozmawiać i szybko podjął działania - mówi Michał Potoczek, prezes OChK.
Zobacz więcej

Współpraca z wielkimi:

Poza Google’em do światowej czołówki firm świadczących usługi chmurowe należą też Amazon i Microsoft. - Z nimi wszystkimi prowadzimy rozmowy. Google jest pierwszym partnerem, który zdecydował się rozmawiać i szybko podjął działania - mówi Michał Potoczek, prezes OChK. fot. Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

- Po naszej stronie analizy związane z realizacją techniczną trwają już od dawna i mamy kilka różnych rozwiązań, które są na etapie umów, konkretnych negocjacji i planów wdrożenia. Wszyscy chcemy, aby hub powstał jak najszybciej - mówi Magdalena Dziewguć, dyrektor w obszarze rozwoju biznesu dla Chmury Google’a w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Nie informuje o kwocie inwestycji, ale twierdzi, że będzie ona niemała. Przed tygodniem podczas konferencji prasowej w Finlandii Google ogłosił, że w europejskie centra danych zainwestuje 3 mld EUR. 

Google nie ujawnia szczegółów planowanej inwestycji, ale budowa data center to nie jest krótki proces. Samo pozyskanie wszystkich pozwoleń i przyłącza mocy zajmuje kilkanaście miesięcy. 

- To na pewno nie będzie inwestycja typu greenfield. Google prawdopodobnie wynajmie powierzchnię od kogoś, kto już nią dysponuje. W Warszawie dużo wolnej powierzchni ma ATM, a w IV kw. ma zostać oddane nowe centrum danych Equinixa. Myślę, że tych dwóch partnerów może być branych pod uwagę. Equinix to światowy lider i już wcześniej współpracował z Google’em, więc wydaje się naturalnym partnerem. Wyposażenie data center i adaptacja powierzchni pod dużego klienta to właśnie kwestia kilku miesięcy – mówi Paweł Olszynka, analityk PMR. 

Niezależne kogo wybierze Google do współpracy transakcja będzie miała duży wpływ na polski rynek data center.

- To dobrze, że Google nie będzie inwestował w prywatny obiekt, tylko bazował na tym, co już jest. Wpłynie to pozytywnie na rynek data center. ATM nadal będzie liderem, ale gdyby okazało się, że umowę z Google’em zdobędzie tylko Equinix, na pewno przychodowo mocno na tym zyska – mówi analityk PMR.

OChK na polskim rynku ma już kilku partnerów, którzy mają m.in. pomagać klientom spółki w przechodzeniu do chmury. Podpisał już umowy w tej sprawie z  Asseco Data Systems, Accenture, DXC Technology Asseco Poland i Sygnity. W celu szybkiego uruchomienia usług operator nawiązał współpracę Exatelem i Krajową Izbą Rozliczeniową w sprawie obsługi centrów danych na Mazowszu. Ma też już pierwszych klientów. 

- PKO BP jest naszym pierwszym dużym klientem komercyjnym i w październiku uruchomimy produkcyjnie usługi. Rozmawiamy z kilkunastoma klientami, z którymi uruchamiamy tzw.  proof of concept – mówi prezes operatora.

Poinformował, że liczy na pozyskane klientów usługi uruchomianej wspólnie z Google’em ze względu na oferowanie niższej ceny niż rynkowa oferta giganta, a także na pakiet usług, których amerykańska firma nie oferuje. Ekspertów takie ukształtowanie relacji między partnerami nie dziwi.

- Google polega na partnerach przy sprzedaży swoich usług. Jeśli rzeczywiście Operator Chmury Krajowej będzie miał lepsze ceny, dołoży wsparcie i inne gwarantowane usługi, to ma szansę przekonać klientów do usług, a tym samym rozrusza krajowy rynek chmury – mówi Paweł Olszynka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GSU

Polecane